سن نقاشی کودکان

توانمندی کودکان در سنین مختلف برای نقاشی کردن در چه حدی است؟

کودک از یک سالگی شروع به خط خطی کردن و در یک نیم سالگی خطوط مستقیم و دایره وار و فنری شکل می کشد که شبیه دایره است.

حدود۲/۵ سالگی با استفاده از یک گردی، آدمکی را رسم می کند که به آنها دو میله( دو پا) و غالباً دو میله دیگر( دست ها) متصل است و در۴ سالگی برای آن، چشم و دهان و ناف هم میگذارد.

حدود۵ سالگی به بعد، گردی دومی را به آن شکل می افزاید که بازوهایی به دان متضاد. در این سن می تواند جزئیات چهره را به اندازه کافی در نقاشی هایش مشخص کند؛ اما قادر به کشیدن چهره به صورت نیم رخ نیست. او از۵ سالگی به بعد به تدریج از شکل های هندسی دیگر مثل مربع، مثلث، لوزی و شکل های پیچیده تر در نقاشی هایش استفاده می کند.

در شش سالگی بدن کامل و دارای مفاصل را رسم می کند. بر اساس پژوهش ها، اکثر کودکان در ۸ تا ۱۲ سالگی نقاشی را کنار می‌گذارند.

اهمیت نقاشی کودکان

چگونه می توانیم با استفاده از نقاشی های کودکان به احساسات و هیجانات آنان پی ببرید؟

نقاشی کودک، یکی از بهترین راه هایی است که می توان از طریق آن به عمیق ترین احساسات، رویاها، آرزوها و هیجانات او پی برد؛ زیرا افزودن بر سرگرمی و نوعی بازی، وسیله ای برای انتقال پیام است و مطالبی را در دل دارد و نمی تواند یا نمی خواهد با زبان خود بگوید،با نقاشی منتقل می سازد .

فشار کودک بر نوک مداد و برعکس، چگونگی ترسیم خط ها، خط خوردگی ، استفاده از رنگ ها، فقدان رنگ در قسمت یا تمام نقاشی، کوچک و بزرگ بودن نقاشی، استفاده از تمام فضای صفحه یا استفاده از گوشه آن ، حتی استفاده از فضا های مختلف( بالا ، پایین، چپ و راست) ، الفبایی برای بیان دنیای هیجانی و احساسی ، مشکلات عاطفی ، شخصیت و تعارض های عمیق او هستند.

از طرق نقاشی کودک می توان به دغدغه های او ( تبعیض ، مقایسه، تنبیه بدنی، نامهربانی و بی توجهی والدین، احساس گناه، خود کم بینی، خودبزرگ بینی، ترس، نفرت از جنس خود، حسادت به فرزند دوم یا خواهر و برادر) پی برد.

این ابراز امروزه آن قدر اهمیت یافته که با استفاده از آن ، افزودن بر شخصیت کودک میزان هوش او را نیز می توان دریافت.

با استفاده از تست های نقاشی از جمله ترسیم خانواده و تست گودیناف( goodenough) که به تست (( آدمک)) معروف است می توان به این نتایج رسید.

 

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *