سوالات جنسی کودکان

در آموزش های جنسی، والدین باید از وسوسه اینکه خیلی زود اطلاعات زیادی به کودک بدهند صرف نظر کنند. در حالی که دلیلی وجود ندارد که چرا نباید به پرسش های کودکان با صراحت پاسخ داد، پاسخ ها نباید مفصل باشد.
می توان کوتاه، با یک یا دو جمله پاسخ داد. نیازی به پاراگراف و فصل نیست. سن مناسب برای آگاه کردن کودک از مسائل جنسی زمانی است که کودک سوال می پرسد.
وقتی کودک می پرسد بچه از کجا می آید، ما نباید به او بگوییم از بیمارستان می‌آید یا حاجی لک لک او را می آورد. به او می گوییم: او در یک جای مخصوص در بدن مادر رشد می کند.
بسته به سوالات بیشتر، ممکن است در این زمان لازم باشد آنجا را به نام رحم به او معرفی کنیم یا نکنیم.
به طور کلی از خردسالی به بعد کودکان باید نام و کارکرد اندام های خود و تفاوت های کالبد شناسی میان جنسیت ها را بیاموزند. توضیحات نباید شامل گیاهان و حیوانات باشد.
این دو پرسش تقریبا همه کودکان پیش دبستانی را مشغول می کند: بچه چطور درست می شود؟ و چه طور به دنیا می‌آید؟ توصیه می شود پیش از هر حرفی به توضیح کودک گوش داده شود. پاسخ های او معمولا شامل غذا و دفع است.
یک کودک باهوش شرح داد: بچه های خوب از غذای خوب به وجود می‌آیند. آنها در شکم مادرشان رشد می کنند و از نافش بیرون می‌پرند. بچه های بد از غذای بد درست می شوند و از مقعد بیرون می آیند.

 


توضیح ما باید مبتنی بر واقعیات باشد، اما نیازی نیست به شرح کامل روابط جنسی بپردازد. بعضی وقت ها کودک می‌خواهد جایی که از آن به دنیا آمده به او نشان داده شود. بهترین کار آن است که اجازه پیشروی به مناطق شخصی داده نشود. در عوض می توانیم طرحی از بدن انسان را بکشیم یا از یک عروسک برای نشان دادن استفاده کنیم.
پاسخ های ما ممکن است کودک را فقط برای مدت کوتاهی راضی کند. او ممکن است با همان سوال یا با سوالاتی بیشتر بازگردد. سوال بعدی ممکن است چیزی باشد که والدین را بترساند: سلول اسپرم چگونه به تخمک می رسد؟ باز هم ما نخست باید از تعبیر خود کودک از قضیه آگاه شویم.
ما احتمالاً فرضیه های کاشت دانه را شنیده ایم (بابا یکی دانه می کارد)، از خوردن دانه (بابا به مامان می‌گوید یک هسته میوه را بخورد) از گرده افشانی (باد باعث می شود دانه به درون مادر پرواز کند)، از عمل جراحی (پزشک با عمل جراحی یک دانه را در بدن مادر می کارد).
آن وقت سوال کودک باید به طور کوتاه پاسخ داده شود: مایعی از بدن پدر خارج میشود که سلولهای اسپرم را دارد و در بدن مادر جای می گیرد. در اینجا فرصت خوبی است که تاکید شود آن مایع با ادرار فرق دارد. ادرار مواد زاید بدن است، آن مایع سلولهای اسپرم را حمل می کند .
سوال بعدی که ممکن است پیدا شود این است: تو و بابا کی بچه ها را درست می کنید؟ این سوال آنقدر که به نظر می‌رسد فضولی نیست و یک پاسخ ساده کافی خواهد بود: مادر و پدر زمانی را انتخاب می‌کنند که راحت و تنها باشند. آنها همدیگر را دوست دارند و می خواهند بچه ای داشته باشند که او را دوست بدارند. ممکن است لازم باشد اضافه کنید که با هم بودن پدر و مادر یک موضوع شخصی و خصوصی است.
بعضی پسرها آرزو می‌کنند ای کاش پدرها هم می توانستند حامله شوند. آنها می پرسند: چرا تخمک مادر به بدن پدر نمی رود؟ توضیح آن است که بدن مادر جایی دارد که در آن بچه می تواند رشد کند. بدن پدر آن را ندارد.
برای کودک غیر عادی نیست که بپرسد: چرا؟ پاسخ ساده این است: زیرا بدن مردها و زنها متفاوت از هم ساخته شده است. خوب است به پسرها اطمینان بدهیم که بچه به پدر هم نیاز دارد تا او را دوست بدارد و از او محافظت کند.
والدین باید به خاطر داشته باشند که گرچه صحبت کردن درباره مسائل جنسی با کودکان می‌تواند خیلی دشوار باشد، داشتن حس طنز به آنان کمک می کند که بتوانند پر تنش ترین موقعیت ها را از سر بگذرانند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *