شخصیت های رنگی و تحصیل نوجوانان

نظریه رنگ های واقعی
نظریه رنگ های واقعی یکی از نظریه های مشاوره تحصیلی – شغلی است که توسط لوری که خود معلم دوره راهنمایی بود، در سال ۱۹۷۹ و بعد از آن توسط کلیل برای کمک به افراد در زمینه ‌های انتخاب شغل، رشته و موفقیت تحصیلی و شغلی مطرح شده است.
بر اساس این نظریه، نوجوانان دارای توانمندی ها، علایق، ارزش ها و عملکردهای متفاوتی هستند.
اگرچه در برخی از موارد نقاط مشترکی هم بین آنها دیده می شود. به طور کلی تفاوت و تشابه بین نوجوانان باعث شده است که صاحب نظرانی که انسان را مورد مطالعه قرار می دهند جهت سهولت درک رفتار آدمی، او را به دسته ‌های مختلف طبقه بندی کنند و در گروه های گوناگون قرار دهند.
اولین کسی که سعی کرد افراد را دسته بندی کند بقراط بود. او معتقد بود همه افراد در چهار گروه بلغمی مزاج، صفراوی مزاج، سودایی مزاج و دموی مزاج قرار دارند.
بعد از او هم در زمان های مختلف و توسط افراد مختلف در رشته ها و تخصص های گوناگون، دسته بندی های مختلفی برای تیپ های شخصیتی انجام شد.
در راستای همین سنت یعنی شناسایی تیپ های شخصیتی نوجوانان و گروه بندی آنها، لوری نیز نوجوانان را در چهار تیپ شخصیتی گروه بندی کرد.
ولی به جای استفاده از اصطلاحات روانشناسی، ذوق به خرج داده و از چهار رنگ نمادین برای نامگذاری تیپ های شخصیتی استفاده کرد. بر اساس نظریه آنها تیپ های شخصیتی نوجوانان عبارتند از: آبی، سبز، نارنجی و طلایی.
کلیل معتقد است در صورتی که نوجوانان نسبت به تیپ شخصیتی شان آگاهی داشته باشند و کاملا آن را بشناسند در مسیر زندگی تحصیلی، شغلی و حتی اجتماعی شان می توانند عملکرد بهتری از خود نشان دهند.

تیپ شخصیتی نوجوان به رنگ آبی
رنگ آبی نماد آرامش است و آبی ها افرادی هستند که به دنبال بیان، درک احساسات و آرامشند. عشق و علاقه، محبت و همدلی از ارزش‌های آنها است. آبی ها افرادی صادق، صمیمی، رمانتیک، خلاق، شنونده و اهل روابط بین فردی هستند.
به برقراری ارتباط و بودن با سایرین بیشتر از هر چیز اهمیت می‌دهند. حمایت و کمک بدون چشم داشت آنها باعث می شود گاهی از خودشان هم غافل شوند و کارهای خودشان ناتمام بماند و حتی به درخواست مکرر دیگران برای کمک نمی توانند نه بگویند. مشتاق رابطه برقرار کردن با دیگران هستند و آنان را به خوبی درک می کنند.

تیپ شخصیتی نوجوانان به رنگ سبز
رنگ سبز نماد رشد، پویایی و تعالی است. افراد سبز مدام در فکر یادگیری و ارتقای دانش خویش هستند. می توان گفت سبزها افرادی علاقه مند به مطالعه و یادگیری، مستقل، دانشمند، دارای صلاحیت و مهارت، تحلیل گر، منتقد، با اعتماد به نفس، اهل چالش و کاشف حقیقت هستند.
سبزها ترجیح می دهند در یک فضای علمی باشند و در جلسه‌های آموزشی و مباحثه علمی شرکت کنند تا اینکه با دیگران بدون هدف به گپ زدن و گفتگو مشغول شوند یا با تماشای برنامه‌های تلویزیونی خود را سرگرم کنند. اگر آنها برنامه تلویزیونی هم ببینند ترجیح می‌دهند برنامه‌های مستند و علمی باشد. از لحاظ فکری مستقل اند و در صورت مشاهده بی صلاحیتی و عدم شایستگی انتقاد می کنند.

تیپ شخصیتی نوجوانان به رنگ نارنجی
نارنجی نماد هیجان و انرژی است. نارنجی ها برای تفریح، هیجان و ماجراجویی ارزش زیادی قائل اند. به راحتی حرفشان را می زنند و کمتر خودشان را سانسور می کنند.
نارنجی‌ها افرادی بازیگوش، شوخ‌طبع، هیجانی، پراکنده، مستقل، با انرژی، و بد قول هستند.
آنها نه بر اساس برنامه‌ریزی بلکه بیشتر طبق هیجانتشان عمل می کنند. زیرا قرار گرفتن در چهارچوب، برنامه و مقررات ناخوشایند ترین رویداد زندگی آنها است.
آنها دوست دارند جیبشان پر از پول باشد تا به راحتی با خرج کردن لذت بیشتری ببرند.

تیپ شخصیتی نوجوانان به رنگ طلایی
رنگ طلایی نماد دقت و نظم و سازمان یافتگی است. یک فرد طلایی کمال‌گرا، مسئولیت‌پذیر، صادق، وابسته، با ثبات، سازمان یافته، متعهد، دقیق، برنامه ریز، قابل پیش‌بینی و منظم است.
طلایی ها ترجیح می دهند یک زندگی باثبات و سازمان یافته داشته باشند. مسئولیت های شان مشخص و روشن باشد تا به طور دقیق آنها را اجرا کنند. از بی نظمی، بدقولی و ناهماهنگی خوششان نمی آید و این امر آرامش آنها را بر هم می‌زند.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *