عزت نفس چیست و ویژگی های آن در کودکان کدام است؟

عزت نفس عبارت است از احساس ارزشمند بودن. این حس از مجموع افکار، احساسات، عواطف و تجربیات مان در طول زندگی به وجود می آید.
می اندیشیم که فردی باهوش یا کودن هستیم، احساس می‌کنیم که شخصی مورد تمسخر یا دوست داشتنی هستیم؛ مجموعه هزاران تجربه ای که از خود داریم باعث می‌شود که نسبت به خود احساس خوشایند ارزشمند بودن و یا برعکس احساس ناخوشایند بی‌کفایتی داشته باشیم.
افرادی که احساس خوبی نسبت به خود دارند معمولاً احساس خوبی نیز به زندگی دارند. آنها می‌توانند با اطمینان با مشکلات و مسئولیت‌های زندگی روبه‌رو شوند و از عهده آنها برآیند.

 

 

ویژگی‌های عزت نفس زیاد در نوجوان
نوجوانی که عزت نفسش زیاد است:
۱٫ مستقل عمل می کند، در مورد مسائلی چون: استفاده از وقت، شغل، لباس و مانند اینها خود دست به انتخاب می‌زند و تصمیم می گیرد، دوستان و سرگرمی هایش را شخصا پیدا می کند.
۲٫ مسئولیت پذیر است. سریع و با اطمینان عمل می‌کند. گاهی مسئولیت کارهای عادی روزانه نظیر: شستن ظرفها و نظافت خانه را به عهده می‌گیرد و یا بی آنکه از او خواسته شود به کمک دوستش یا دیگران می شتابد.
۳٫ به پیشرفت‌هایش افتخار می‌کند، هنگامی که از پیشرفت هایش سخنی به میان می آید با خوشحالی تایید می کند و حتی به خاطر آنها گاهی از خودش تعریف می‌کند.
۴٫ بسیاری از هیجانات و احساسات خود را نشان می دهد. می تواند بخندد، فریاد بکشد، گریه کند و به صورتی خود به خودی محبتش را نشان دهد.
۵٫ ناکامی را به خوبی تحمل می کند. هنگام روبرو شدن با ناکامی ها می تواند واکنش های گوناگونی مانند صبر، حرف زدن، خندیدن به خود و غیره از خود نشان دهد و قادر است از آنچه که باعث ناکامی اش شده است صحبت کند.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *