علائم بلوغ زیاد هستند

شاید بتوانیم تاب خوردن نوجوان را بین دو حالت فعالیت شدید جسمی و بی حالی به چشم ببینیم و گاهی هم از مشاهده آن سخت دچار اضطراب شویم، برای تغییرات شیمیایی درون بدن او که انرژی را ایجاد و مصرف می‌کنند غیر قابل مشاهده هستند. باز جای شکرش باقی است که در هنگام رشد سریع بدن و مصرف فوق العاده زیاد انرژی، نقش غذا فوق العاده اهمیت پیدا می کند و لذا هر وقت نوجوانان به تنبلی روی می آورند، می توان با کاهش غذاهای انرژی زا در سیستم غذایی آنها، انرژی حاصله را تعدیل کرد.
علائم خارجی بلوغ نیز به حد کافی آشکار هستند، اما فقط خدا می داند که چند بار در زندگی از دیدن آنها غفلت می‌کنیم. لو موقعی که از مادرش می‌شنود که: نخیر، تو به لباس جدید احتیاجی نداری. سیل اشک سرازیر می شود زیرا لباس جدید می تواند دقیقاً همان چیزی باشد که لو برای بیان احوال درونی خود به آن نیاز دارد.

 

مشاهده رفتار ظاهری نوجوانان هنگامی ارزش پیدا می‌کند که والدین به حد کافی شکیبایی به خرج دهند و انگیزه های درونی آنها را درک کنند. اگر پدر و مادر از راه و رسم این بازی را یاد بگیرند، بسیاری از مسائل قابل حل هستند. دیر به رختخواب رفتن و دیر از خواب برخاستن یک نوجوان می‌تواند حالات روحی روز او را نشان دهد و احتیاج به تجزیه و تحلیل دارد.
اگر انگیزه و علل رویا زدگی و اضطراب نوجوان از اینکه نکند بفهمند! و خرده گیری های متعدد او را نسبت به خواهر و برادر کوچکترش بشناسیم و درک کنیم، از مشاهده آنها مضطرب نخواهیم شد.
ما بزرگترها سال‌ها قبل زبان نوجوانان را یاد گرفته ایم و اینک برای فهمیدن حرف آنها به کتاب لغت احتیاج نداریم.
گاهی اوقات حیرت کردن از رفتار نوجوانان هم عالمی دارد. آن هم هنگامی که نوجوانی در موقعیتی قرار می‌گیرد که اگر مدت‌ها قبل قرار می‌گرفت وجودش به هزار پاره تقسیم می‌شود و کف نفس ستایش انگیزی از خود نشان می دهد، آن زمان که تفاوت بین حق و باطل را به خوبی در مورد موضوعی تشخیص می دهد که قبلا حد و مرز آن برایش مخدوش بود، وقتی که همدلی و همفکری نسبت به موقعیتی نشان می‌دهد که به هیچ وجه نفعی برایش در بر ندارد، آن وقت است که ما حقیقتا به خودمان دست مریزاد می‌گوییم و همین مسائل در رشد وجود دارند که آنها را با متر و کیلو نمی‌شود اندازه گرفت.
اغلب نوجوانان مراحل بلوغ را به طور طبیعی و بدون درد و ناراحتی از سر می گذرانند و مردان و زنانی کارآمد، خوشبخت و موفق خواهند شد. پدر و مادر فهمیده و قابل اعتماد که محیطی سرشار از تفاهم و صمیمیت به وجود می‌آورند به فرزندان خود فرصت می دهند که مشکلات و مسائل بلوغ را به آسانی و در محیط خانواده حل کنند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *