علت ادامه ندادن کلاس های موسیقی و هنری توسط کودکان چیست؟

موقعیت
فرزندم به کلاسهای موسیقی یا هنری می رود ، اما ناراحت است و نمی خواهد آن را ادامه دهد

فکر کنید

چند دقیقه در محیطی آرام بنشینید و در مورد دلیل شکایت فرزندتان فکر کنید . اگر متوجه شدید که مشکل از کجا ناشی می شود ، احتمال بیشتری دارد که راه حل مناسب را انتخاب کنید .

راه حل ها
۱٫ ممکن است هنگامی کودک صدای نواختن یک آلت موسیقی ( مثل ویولن ) را می شنود و یا هنرمندی را در حال نقاشی می بیند ، به آن علاقه مند شده و مشتاق یادگیری و تمرین آن شود ، اما وقتی کلاس ها شروع می شوند تازه متوجه می شود که صدای ویولن او مانند صدایی نیست که شنیده و یا نقاشی او مانند تابلوهایی نیست که دیده است .
از سوی دیگرمتوجه می شود که حتی اجرای بخشی از آن نیز به صورت کامل ، مشکل است . درنتیجه ، برای بسیاری از بچه ها ، ناامیدی دلیل واقعی تمایل به ادامه ندادن کلاسهاست . بهتر است مربی ای برایش انتخاب کنید که خلاق و مشتاق به کار گیری راه های غیر معمول و غیرمنتظره برای ایجاد جرقه علاقه در بچه ها باشد . اغلب ، مربیان ، اثری ساده را به کودک می آموزند تا از اجرای آن لذت ببرد . محیط کلاس و مربی او را از نزدیک مشاهده کنید تا ببینید آیا فرزندتان در محلی مناسب می نشیند یا خیر .


۲٫ با فرزندتان صحبت کنید . او باید نهایت تلاش خود را در مدتی خاص ، مثلا ۶ ماه ، بکند . مراقب باشید که این مدت برای ایجاد برخی مهارت ها کافی باشد . بعد از این مدت مشخص فرزندتان می تواند تصمیم بگیرد که کلاس را ادامه دهد یا آن را رها کند . معمولا در این زمان ، کودک مهارت کافی دارد تا تصمیم مناسبی در مورد ادامه دادن یا ندادن کلاس ها بگیرد .
۳٫ طی این مدت ، فرزندتان را برای دیدار از فعالیت های هنری و فرهنگی مانند کنسرت ها و نمایشگاه ها و برنامه هایی که توسط بچه ها اجرا می شوند ببرید . تا نتایج این کلاس ها را ببینید .
۴٫ بگذارید فرزندتان ترم جاری را به پایان برساند و یک ترم استراحت کند . اجازه بدهید چیز دیگری را امتحان کند . به او فرصت انتخاب هایی تازه بدهید مثلا رفتن به کلاس های هنری یا موسیقی ساده تر که نتایج آن ها نیز ساده تر به دست می آید تا بعد ها به کلاس های کنونی بپردازد .
۵٫ مراقب باشید فرزندتان بیش از حد خسته نشود . بیشتر بچه ها می توانند از عهده کارهای مدرسه و امور روز مره خانه و یک فعالیت خارج از خانه برآیند . بعضی بچه ها می توانند ۲ فعالیت فوق برنامه را انجام دهند ( مثلا موسیقی و ورزش ) . هر کاری بیش از این ها مانند افزودن مسابقات شطرنج و غیره می تواند برای کودک استرس زا باشد . در این صورت بگذارید که فرزندتان فعالیتی خاص را انتخاب کند و در انجام بقیه آن ها وقفه بیندازد .
۶٫ با فرزندتان به حل مشکل بپردازید تا دلیل واقعی تمایل او را به رها کردن دریابید . با علاقه به حرف هایش گوش دهید و سوالات مفیدی بپرسید . آیا او مربی اش را دوست دارد ؟ درس هایی که می گیرد چه طور ؟ برنامه ی تمرین ها را چطور ؟ وقتی پی به مشکلات بردید ، راه حل هایی بیابید و آن ها را امتحان کنید . بهترین کار ، برگزاری این جلسه بلافاصله پس از برنامه ای است که از آن لذت برده است . اغلب ، یافتن راه حل های واقعی در زمانی که هنوز فضای کلاس در ذهن اوست ، راحت تر صورت می گیرد .
۷٫ اگر خود شما هنرمند یا موسیقی دان برجسته ای هستید و فرزندتان در مقایسه با شما احساس بی کفایتی می کند باید با صحبت در مورد اولین روز های کلاستان ، به او کمک کنید تا بر احساسات خود غلبه کند . صادقانه به تلاش ها و اشتباهات خود اشاره کنید .
۸٫ فکر کنید ادامه دادن این کلاس ها توسط فرزندتان ، چرا برای شما مهم است . شاید به این دلیل که شما همیشه خواهان چنین کلاس هایی بوده اید ، اما نتوانسته اید آن ها را ادامه دهید و در سنین پایین آن ها را رها کرده اید و آرزو دارید که فرزندتان آن ها را ادامه دهد . اگر این موضوع صحت دارد و فرزندتان در موسیقی یا هنر استعدادی ندارد ، احتمالا بهترین کار این است که آرزو های خود را به فرزندتان تحمیل نکنید . به جای او ، خود شما باید به این کلاس ها بروید و از آن ها لذت ببرید !

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *