فرزندان خود را با سلاح محبت تنبیه کنید

تنبیه در لغت به معنای تربیت می باشد. بعضی از والدین تنبیه را کتک زدن معنی می‌کنند،؛ اما در حالی که تنبیه، آموزشی مثبت است. تنبیه شامل: تنبیه روحی و جسمی می شود. در تنبیه روحی، پدر و مادر با محروم کردن فرزند از عشق و محبت شان به گونه ای او را به خاطر اعمال بدش مجازات می کنند.
روانشناسان این نوع تنبیه را به والدین توصیه کرده اند. البته در صورتی که موقتی باشد، نه دایمی. با این روش فرزند متوجه خطایش می‌شود و در صدد جبران آن برمی‌آید. در تنبیه جسمی، پدر یا مادر فرزند را کتک می زنند و یا در اتاق حبس می‌کنند. این روش بسیار خطرناک است و آثار روحی مخربی بر روی فرزند می گذارد که در بیشتر موارد به فرار از خانه، اعتیاد و … منجر می شود.
اگر فرزندتان از معیار و اصول تربیتی که برای او در نظر گرفته اید، فراتر رفت؛ با محبت او را تنبیه کنید. زیرا بچه ها از پانزده ماهگی تا بزرگسالی لجباز و نافرمان هستند. آنها گاهی از دستورات سرپیچی می کنند تا ببینند آیا می توانند حرف ها و خواسته های خود را برکرسی بنشانند.

 

 

وقتی فرزندتان از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کند، به او بگویید عزیزم چون خیلی دوستت دارم، می خواهم این کار را انجام دهی. بعد او را در آغوش بگیرید و بر گونه اش بوسه بزنید. طرز صحبت و رفتار در روابط والدین و فرزندان نقش عمده ای را ایفا می کند.
شما با این کلام و رفتار به دخترتان به طور غیر مستقیم می گویید که من سر حرف خودم هستم و صرف نظر از رفتارش، هنوز هم مانند قبل او را دوست دارم و نه او ناراحت می شود و نه من احساس گناه می کنم. سال ها پیش خانه ای بر اثر بی احتیاطی دختر بچه ای آتش گرفت و به خرابه ای تبدیل شد. پدر و مادر با عصبانیت و چشمانی پر از غم به خانه می‌نگریستند. مادر به دختر کوچکش خیره شد و گفت: عزیزم پدر و مادرت، تو را سرزنش نمی کنند، فقط از کارت عصبانی هستند. آنها از دختر خود عصبانی بودند اما با او درست رفتار کردند و با سلاح محبتشان او را تنبیه کردند.
هنگامی که عصبانی هستید و فرزند بی گناه خود را کتک می زنید آگاه باشید که او دیگر هرگز محبت و عشق شما را باور نمی کند.
هدف از تنبیه فقط در یادگیری نظم و تربیت و ممنوعیت‌ها است. روزی پدری، فرزند سه ساله اش را با محبتش تنبیه کرد. فرزند پدر را در آغوش گرفت و به خاطر محبتش از او تشکر کرد.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *