فرزندان خود را تشویق کنید

مادری چهار فرزند داشت. او استعدادها و علایق فرزندانش را می شناخت و با تشویق کردن، آنها را تقویت می کرد. پسر کوچکش صدا و استعداد خوبی برای آواز خواندن داشت.
مادر همیشه کارهای او را تحسین می کرد و آن پسر اشتعدادش را با کمک مادرش تقویت کرد و اکنون یکی از خوانندگان معروف است. گاهی اوقات ما خواسته یا ناخواسته از فرزندانمان انتقاد می کنیم و به آنها دستور می دهیم که چگونه رفتار کنند.
آنها نیز احساس بی هویتی و ترس می کنند و با خود می گویند: پدر و مادرم مرا دوست ندارند، باید طوری رفتار کنم و آنها را خوشحال کنم و سرانجام شکست می خورد؛ زیرا هویت و شخصیت واقعی او و رفتارش برخلاف هم هستند. در واقع اعمال و رفتار شما اعتماد به نفس و شخصیت واقعی او را تقویت می کند.
اگر همیشه به او بگویید چقدر تو احمقی، او با این فکر رشد می کند و اگر مدام بگویید تو چت شده؟ همیشه مشوش و نگران است. اما اگر او را تشویق و تحسین کنید و به علایقش احترام بگذارید و آنها را در مسیری درست رشد دهید، او نیز موفق و موفق تر خواهد شد. به جای این که فرزندانتان را به خاطر عیب ها و کمبودهایشان مدام سرزنش و تحقیر کنید، آنها را به خاطر محاسن و استعدادهایشان تحسین کنید.

 

 

آنها به این تعریف ها و تمجیدها، هر چند تصنعی نیاز دارند. مادری می گفت پسرم لوبیا دوست ندارد، اما هنگامی که ما او را به خوردن لوبیا تشویق می کنیم، او غذایش را می خورد. شاید او حتی طعم لوبیا را هم نفهمد و فقط این کار را می کند تا ما برایش دست بزنیم و به او آفرین بگوییم.
دکتر کلاید نارومور در مورد داستان معلمی که هر روز دانش موزانش را تشویق می کرد، گفت: من به این معلم کاردان و با کفایت احسنت می گویم، چرا که تشویق نکردن کودکان را عملی غیر اخلاقی و ناپسند می دانم. آن معلم نمونه هرگاه از شاگردانش سوالی می پرسید، آنها درست پاسخش را می دادند و او، آنان را تشویق می کرد.
روزی یکی از شاگردانش نتوانست پاسخ سوال معلم را درست بدهد. او از این که مورد تشویق معلمش قرار نگرفته بود، ناراحت شد. کلاس تعطیل شد و معلم به شاگرد گفت که او امروز شاگرد خیلی خوبی بوده است. این جمله کوتاه لبخند را بر روی لبان پسر نشاند و به موفقیتش کمک کرد.
هنگامی که به زندگی افراد موفق، خوب و با دقت بنگرید، متوجه می شوید آنها موفقیت خود را مدیون کسانی هستند که روزی آنها را تشویق کرده اند. آبراهام لینکلن می گوید: من موفقیتم را مدیون مادرم که مانند فرشته ای مهربان بود، هستم. او آن قدر با تشویق هایش به من پر و بال داد تا بتوانم پرواز کنم. فرزندان مانند گل ها هستند که باید به آنها آب و خاک و نور و توجه کافی دهیم تا رشد کنند.
فرزندان به توجه و تشویق ها و محبت ها دارند تا استعدادهایشان را بیابند و آنها را رشد دهند.
به او احساس اطمینان و مفید و ارزشمند بودن بدهید. خانمی می گفت: مادرم همیشه می گفت که من هدیه ای از طرف خداوند برای او هستم.
او من را از عشق و محبتش لبریز می کرد و همیشه می گفت که من قادر به انجام هر کاری هستم و نباید از رقابت بترسم، زیرا از همه قوی تر و تواناتر هستم.
اکنون نیز این باور را دارم که می‌توانم هر کاری را با موفقیت انجام دهم. من با تشویق‌های مادرم به هر چیزی که در زندگی خواسته‌ام رسیدم. با تحسین و تشویق حس اعتماد به نفس را در فرزندانتان بیدار کنید. این بهترین هدیه ایست که می توانید به او بدهید.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *