فواید عزت نفس زیاد برای نوجوانان

عزت نفس زیاد فواید بسیاری برای نوجوانان دارد. مهم‌ترین فایده اش این است که نوجوانی که عزت نفس زیاد دارد، در طول این زمان مناسب یعنی زمانی که برای ورود به دنیای بزرگسالی آماده می شود بهترین فرصت را برای پی بردن به شخصیت خویش به دست خواهد آورد.
اثرات دیگر عزت نفس که باعث تقویت توانایی های نوجوان برای زندگی آینده اش می شوند، عبارتند از:
۱٫ آگاه شدن از توانایی های فردی، استعدادها و علایق خویش، یعنی فردی که امکانات خود را می شناسد و به آنها توجه دارد، فرصت ها را غنیمت خواهد شد و از آنها استفاده خواهد کرد.

 


۲٫ موثر بودن و احساس رضایت در روابط با دیگران یعنی: نوجوانی که یاد می گیرد چگونه به شکلی موثر با دیگران رابطه برقرار کند، توانایی زیادی خواهد داشت که در طول زندگی نیازهای فردی و اجتماعی اش را برآورده کند.
۳٫ مشخص کردن جهت و راه آینده، یعنی: نوجوانی که اعتماد به نفس دارد بهتر می تواند راه های گوناگون را بسنجد و مناسب ترین آنها را برای دوره بزرگسالی انتخاب کند.
۴٫ نوجوانی که احساس می‌کند با کفایت و ارزشمند است میل دارد دست به عمل بزند و بیاموزد که چگونه به نحو موثر و مفیدی از وقتش استفاده کند.
چنانچه والدین به نوجوانان در افزودن عزت نفسشان کمک کنند، می توانند این فواید را برای زندگی بزرگسالی آنها تقویت نمایند.
نوجوان نیازمند است که به هویت خود پی ببرد و احساس خوبی نسبت به خویش پیدا کند. او باید بتواند در زمان مناسب ترجیحا قبل از ۲۰ سالگی، این نیاز را برآورده کند در این صورت آمادگی بیشتری برای قبول مسئولیت های دوران بزرگسالی خواهد داشت.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *