لحظه های خوش آیندی را برای نوزادتان، در زمان عوض کردن لباس ایجاد کنید

بعضی نوزادان، نسبت به برهنه شدن حس خوبی ندارد. برخی دیگر کاملا از این کار لذت می برند. گاهی همین گروه دوم ممکن است در مرحله ای از دوره نوزادی، حس گروه اول را پیدا کنند. به همین دلیل می توان گفت که بیشتر والدین، باید انتظار داشته باشند که فرزندشان در دوره نوزادی، حداقل یک بار وارد مرحله ای می شود که با عوض کردن لباس مخالفت کند. مشخص است که هر قدر لباس نوزاد راحت‌تر باشد، از عوض کردن آن لذت بیشتر خواهد بود.

در روزهای اول نوزادی باید لباس هایی به نوزاد پوشاند که قسمت یقه و سر آن به اندازه کافی گشاد باشد یا دکمه قابلمه ای داشته باشد؛ زیرا سر نوزاد نسبت به بدنش بزرگتر است و گشادی قسمت یقه، به راحت تر پوشیده شدن لباس کمک می‌کند. لباسی که به سختی از سر نوزاد می گذرد، به هیچ وجه مناسب نیست؛ چون صورت او را می پوشاند و او را می ترساند.

بهترین گزینه برای انتخاب نوع لباس، پوشش یکسره و نوعی است که از پای نوزاد پوشانده می شود. وقتی نوزاد کمی بزرگتر شد، می توانیم هنگام لباس پوشیدن با او بازی کنیم تا لحظه های دلپذیری را برایش به وجود آوریم.

مثلاً، وقتی لباس سر و صورت فرزندمان را پوشانده است، می‌توانیم بگوییم:(( پسرم( یا دخترم) کجاست؟)) (( نمی توانم او را ببینم))! بعد از اینکه لباس از سر پایین رفت می گوییم:(( آها! او اینجاست.)) یا وقتی یک دست را وارد آستین می‌کنیم، می‌توانیم بگوییم:(( دست پسرم( دخترم) کجا رفته؟))

آواز خواندن هم شیوه دیگری است که او را سرگرم میکند و زمان پوشاندن لباس را به لحظه های خوش و دلپذیر ای برای فرزند دلبندمان تبدیل می کند. پیش از این که لباس پوشاندن به فرزند را آغاز کنید، در مورد چگونگی سرگرم کردن او یا خوشایند ساختن زمان عوض کردن لباس فکر کنید.

برای مثال، اگر پوشش مورد نظرتان دارای دکمه قابلمه ای در جلوی لباس است، باید ابتدا دکمه ها را به طور کامل باز کنید و سپس از سمت پاها لباس را به او بپوشانید. حتی اگر مادر، بابا زی به آواز خواندن کودک را سرگرم میکند، باید به خاطر داشته باشد که پیش از خسته شدن نوزاد، عوض کردن لباس را به پایان برساند.

حربه ای که گاهی خود من از آن استفاده می کنم، این کلمه است(( ای بابا.)) این واژه، حالت معترضان هنوز آدم را تغییر می‌دهد و حتی لبخند را بر لبانش می نشاند. در این زمان، وانمود می کنم ن که جوراب روی زمین افتاده است و در این حال، می‌گویم:(( ای بابا.)) به این ترتیب، فرزندم از غر زدن دست بر می دارد و من نیز فرصت پیدا می کنم تا دکمه های پایین لباس او را ببندم.

اگر آب و هوای محل زندگی شما گرم است یا در فصل گرما به سر می برید، اجازه دهید که نوزادتان لحظه‌هایی را بدون لباس باشد. این کار سبب می شود که تماس بدنی او با بدن مادر بیشتر شود و فرصت پیدا می کند که برای مدت کوتاهی گرمای خورشید یا نوازش باد ملایم را بر بدن خود احساس کند. کفش یکی از وسایلی است که معمولا بچه هایی که تازه به راه افتاده اند، از آن خوششان نمی‌آید. والدین نیز با این سوال مواجه هستند که آیا کفش خریداری شده، مراسم فرزندشان است یا خیر؟

بسیاری از پزشکان کودک، معتقدند که دلیلی وجود ندارد تا برای نوزاد کفش گران قیمت با طراحی خاص خرید. در واقع آنها بر این باورند که راه رفتن بدون کفش برای نوزادان بهتر است و تنها برای محافظت از پاهای آنان به هنگام خارج شدن از خانه، می توانیم از کفش نرم و راحت استفاده کنیم.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *