مادر عاشق یا مادر کامل ؟

ما با دو گروه از مادران مواجه می شویم. یک گروه از مادران آنهایی هستند که سعی می کنند همیشه و بدون عیب و نقص همه جا حضور داشته و به تک تک نیازهای فرزندشان چاس دهند. این مادران زندگی تک بعدی داشته و همه زندگیشان در فرزندشان خلاصه می شود. از تمام جنبه های زندگی خود، وقتشان، تفریحشان و نیازهایشان می زنند تا به کودک خود رسیدگی کنند. ین مادران مانند هلیکوپترهای امداد در کوتاهترین زمان خود را به کودکشان می رسانند و هر نیاز و خواسته او را برآورده می کنند.از نظر خودشان مادران فداکار و نمونه ای هستند. ولی این شیوه فرزندپروری مشکلاتی را به وجود می آورد.

این فرزند در آینده نه چندان دور، آمادگی و توان برخورد با مشکلات را ندارد و به شدت وابسته به والدین است. در مدرسه و در جمع دوستان به عنوان بچه ای لوس و بچه ننه شناخته می شود و مورد تمسخر همسالانش قرار می گیرد. اعتماد به نفس و عزت نفس ندارد و قادر نیست به تنهایی تصمیم گیری کند. از طرفی دیگر، مادر به مرور زمان دچار فرسودگی شده و ممکن است به افسردگی مبتلا شود. مشکل به همین جا ختم نمی گردد. بلکه این مادران به احتمال زیاد سایر روابط خود را از دست خواهند داد. در رابطه با همسر با مشکل مواجه می شوند. در آینده نیز نمی توانند جوابگوی فرزند خود باشند. فرزند آنها علاوه بر اینکه مهارت های زندگی را نمی آموزد، هر روز بر دامنه خواسته ها و انتظاراتش افزوده می شود.

 

اما  مادر کافی مادری است که به معنای واقعی به کودک خود عشق می ورزد. یک مادر عاشق به موقع محبت می کند، به موقع بی اعتنایی می کند،  به موقع قاطعیت به خرج می دهد. مادر عاشق آشنا به احساسات و افکار خود و فرزندش می باشد و مبنای تصمیم گیری در موقعیت های مختلف را نه افکار و احساسات، بلکه ارزشهایش قرار می دهد. مادر عاشق یک فرد چند بعدی است که اول از همه با خودش مهربان است و همه زندگی خود را وقف کودکش نمی کند. مادر عاشق به جای ایجاد احساسا عذاب وجدان و گناه در فرزندش، با برقراری ارتباط موثر با او، درخواست هایش را بیان می کند. این مادر، یک مادر با اعتماد به نفس، آگاه، دلسوز و به اندازی کافی خوب است که به فرزندش می آموزد که چگونه مشکلات اطراف را بشناسد و از خود در برابر آنها دفاع کند و در مواقع ضعف، از والدین کمک بگیرد. در چنین خانواده ای پدر و مادر با لذت و آرامش، رشد و شکوفایی فرزند خود را تماشا می کنند نه با استرس و نگرانی در تمام لحظات. فرزند این گروه از مادران، با اعتماد به نفس بوده و در ارتباط برقرار کردن با دیگران موفق خواهند بود.

پس اگر تا کنون تلاش کرده اید مادری کامل برای فرزند خود باشید، از همین امروز دست از کامل بودن بردارید و عاشق شوید. مطمئن باشید فرزندان شما به مادری که در کنار ایفای نقش مادری، در همه زمینه ها رشد و پیشرفت شخصی داشته بیشتر افتخار می کنند تا مادری که همه وقت خود را صرف برطزف کردن نیازهای کودکش می کند.