مراحل فراگیری زبان کودک

از غرغر و زمزمه‌های دوست داشتنی تا “گو-گو-گا-گا” و “دادا” و “ماما”، کودک شما همان طور که رشد می ‌کند کلمات جدید را یاد می ‌گیرد و از آنها استفاده می ‌کند. تحول زبان کودک انتقالی جذاب است که شما به عنوان والدین از آن لذت خواهید برد. همچنین جنبه ‌ای است که ممکن است سوالات بسیاری در مورد آن داشته باشید، چرا که نقشی مهم در تحول کلی کودک ایفا می‌ کند. شما از اینکه کودکتان مهارت‌ های زبانی متناسب سن خود را کسب می‌ کند شگفت ‌زده می ‌شوید.

تحول زبان کودک
مبنای تحول زبان در ۱۲ ماه اولیه است، در حالی که ۳ سال اول زندگی برای دستیابی به زبان و توانایی‌ های صحبت کردن ضروری است. این مهارت‌ ها در محیطی سرشار از تصاویر، صداها و مواجهه با صحبت و زبان دیگران رشد می ‌کنند. کودکان زیر ۳ سال بهتر زبان فرا می‌ گیرند، در نتیجه قرار دادن کودک در معرض زبان در این مرحله بیشترین اهمیت را دارد.
نوزادان با گریه کردن در زمانی که گرسنه ‌اند، ناراحت ‌اند یا مصاحبت والدین را می ‌خواهند ارتباط برقرار می ‌کنند. همانطور که رشد می ‌کنند، یاد می‌ گیرند که صداهای زبان را گوش دهند و بفهمند و می ‌توانند در قالب جملات تک کلمه‌ای، کوتاه و شکسته حرف بزنند. در نتیجه مراحل تحولی و نقاط عطف از کودکی به کودک دیگر متفاوت است.

 

 

مراحل فراگیری زبان کودک
مرحله پیش زبانی
در این مرحله کودکان یاد می ‌گیرند چگونه با دیگران تعامل کنند. اغلب کودکان در زمانی که ۱۲ ماهه ‌اند شروع به تعامل با والدین یا مراقبان خود کرده ‌اند. بعد از آن، بیشتر چیزهایی که به آنها گفته می‌ شود را می ‌فهمند و می توانند با اشاره به چیزهای خاص نیازهای خود را بیان کنند. لطفا توجه داشته باشید که تحول مهارت در همه کودکان یکسان نیست.

زبان کودک در ۳-۴ سال:
زمانی که کودک شما ۳ تا ۴ ساله است می‌توانید از او انتظار داشته باشید در قالب بحث ‌های طولانی، جالب، گرچه بی معنی با شما مخالفت کند. در این سن کودک خزانه لغات در حال رشد و درکی بهتر از دستور زبان دارد و ممکن است از گفتگو لذت ببرد.
در اینجا مهمترین نشانگرهای تحول زبان در این مرحله وجود دارد:
۱٫ یادگیری سریع کلمات جدید
۲٫ استفاده از کلمات جمع مانند “سگها” اما اشتباه کردن در زمان افعال مانند”کشیدم” به جای “میکشم”.
۳٫ کودکان ۳ ساله اغلب واضح حرف می‌ زنند و
• جملات ۳ یا ۴ کلمه ‌ای تشکیل می ‌دهند
• اشعار کودکانه را می ‌دانند و می ‌فهمند
• ضمایر را به درستی استفاده می ‌کنند

۴٫ صحبت یک کودک ۴ ساله کاملا واضح است، با کمی کاربرد غلط در مورد “اینجا” و “آنجا”. هچنین یک کودک ۴ ساله:
• جملات طولانی‌ تر و پیچیده‌ تری را استفاده می‌ کند
• می ‌تواند در مورد اتفاقات داستان ‌های طولانی با نتایج درست روایت کند.
۵٫ توانایی سوال پرسیدن، پرسیدن سوالات زیاد و داشتن صحبت هوشمندانه بدون خطای زیاد
زمانی که کودک شما در سن پیش دبستانی است می‌توانید انتظار بحث‌های طولانی‌تر و پیچیده‌تر را از او داشته باشید.

 

 

زبان کودک ۸ – ۵ سال:
در سن ۵ سالگی کودک شما می ‌تواند با جملاتی که از نظر دستور زبان درست ‌تر از قبل هستند صحبت کند و خزانه لغات گسترده ‌تری دارد. در سن ۶ سالگی ممکن است کودکان داستان‌ های ساده را بنویسند و بفهمند که چگونه از ترکیب صداها کلمات ساخته می‌ شوند.
۱٫ در سن ۵ سالگی جملات کودک معمولا درست هستند اما گاهی از نظر دستور زبان اشتباه ‌اند
۲٫ یک کودک ۵ ساله:
• خزانه لغات گسترده‌ تری دارد
• می‌تواند در بحث‌ ها نظر دهد
۳٫ در سن ۶ سالگی کودک حدود ۱۳۰۰۰ کلمه را می‌ فهمد.
۴٫ در سن ۶ سالگی کودک تمام ضمایر را به درستی استفاده می‌ کند و کلمات متضاد را می ‌فهمد.
۵٫ در سن ۷ سالگی کودکان ۲۰ تا ۲۶۰۰۰ کلمه را می‌ فهمند و می‌ توانند خطای صحبت دیگران را تشخیص دهند.
۶٫ در سن ۸ سالگی کودک خطای کمی در دستور زبان دارد. او می ‌تواند در بحث‌ های معنادار با بزرگسالان درگیر شود و دستورالعمل‌ های پیچیده را دنبال کند. به تکرار کمتری نیاز دارد. آنها می‌ توانند هر متنی که مناسب سنشان است را بخوانند و متن‌ های ساده ‌ای را بنویسند.
این ها نقاط عطف کلی زبان در کودک در حال رشد هستند. به هر حال، برخی کودکان ممکن است زودتر و یا دیرتر از حالت عادی به این نقاط عطف برسند.
به هر حال، گاهی، اگر کودکان در فهم آنچه دیگران به آنها می‌ گویند و در بیان افکار و احساساتشان از طریق گفتار دچار مشکل شوند، این می‌ تواند به دلیل یک اختلال زبانی باشد.
در حالی که اختلالات زبان نگران کننده هستند، آنها قابل درمان نیز هستند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *