مزایا و معایب مهد کودک

تحقیقات نشان داده که کیفیت خدمات ارایه شده، مزیت های بسیاری برای برای کودک به ارمغان می آورد.کودکان مستقل می شوند،خواندن را زود یاد می گیرند، مهارتهای تازه خودیاری را فرا می گیرندو راحت تر با دیگران ارتباط برقرار می کنند.همچنین درک بهتری از والدین خود پیدا می کنند.
مادری وضعیت پسرش را برای من تعریف کرد،او بسیار از غذاهایی را که در خانه برایش تهیه می شد دوست نداشت و از همین موضوع شکایت داشت و گریه می کرد،این کودک با رفتن به مهد کودک به زودی دریافت که برنمه غذایی متنوع مهدکودک لذت می برد.مادر دیگری که نگران یادگیری خواندن دخترش بود، دریافت که شکیبایی مربی در حرف زدن وکتاب خواندن با کودک سبب شده که فرزندش آمادگی پیدا کند که به راحتی لغات را تشخیص دهد.
کودکانی که امکان بازیو برقراری روابط متقابل با کودکان دیگر را پیدا کرده اند،تواناییهایشانهمگام با کودکان دیگر رشد می کند. آنها بازی و فعالیتهایی را یاد می گیرند که در شرایط دیگری فرصت یادگیری آنها برایشان بوجود نمی آمد.همچنان که کودکان با بچه های دیگر بازی و ارتباط برقرار می کنند،عزت نفس و اعتماد نیز در آنها رشد می کند.
کودکانی که والدینشان از هم جدا شده اند وپدر یا مادر خود را به طور دایم ملاقات نمی کنند،می توان در برنامه بعضیاز مهدکودکها شرکت و حضور مربیان مرد یا زن را نیز در کنار خود تجربه کنند..
مهدکودکها می تواند دیگر نیازهای پنهان و دور از چشم کودک را نیز برآورده کند.مادری که وکیل بود، می گفت از وقتی که پسر چهار ساله اش به مهدکودک رفته از یک کودک خجالتی و درون گرا به یک فرد پر شور و شاد تبدیل شده است. پسر از مهارتهایی که روز به روز یاد می گرفتاحساس غرور می کرد و مادرش می دانست که هنگامی که خود را برای پذیرش مسولیتهای آینده آماده می کند،پسرش نیز در حال پیشرفت است .
پدری که از همسریش جدا شده بود به من گفت که بچه هایش توانستند خود را با تغییرات رخ داده در زندگیشان تطبیق دهند ، زیرا در مهد کودک با کودکان دیگری که که والدین ان ها هم از یکدیگر جدا شده بودند ، رو به رو شدند .


پدر نیز با صحبت کردن درباره مشکل خود با والدین دیگری که همین موقعیت را داشتند و کودکان خود را به مهد کودک می سپردند،احساس بهتری پیدا کرد. بخصوص وقتی که دختر سه ساله اش بعد از ملحق شدن به برنامه های مهدکودک شادتر به نظر می آمد.او نیز آرام تر شد.این کودک نیز بعد از این که بچه های دیگری را دید و توانست احساسات خود را به راحتی بیان کند، تبدیل به دختری شادتر و آسیب پذیری کمتری شد. از دیگر مزایایتهای مهدکودک برای والدین آن است که امکان گفتگو با والدین دیگر را پیدا و در مورد رفتار کودکان تجربه کسب می کنند. روابط اجتماعی خود را با دیگران بیشتر می کنند.
بسیاری از مادران اشاره کردند که مزیتهای بحثهای گروهی به هنگام حضور در مهدکودک فرزندانشان پی برند.والدین نیز توانستند نوعی همکاری برای مراقبت از کودکان در تعطیلات آخر هفته با هم داشته باشند.تعدادی از آنها نیز موفق شدند در بعضی از امور به صورت شبکه ای ،با یکدیگر همکاری کنند.در چنین ارتباطهایی،والدین کمتر احساس انزوا می کنند،دوستان جدید می یابند،و ایده ها و ابتکارات بیشتری برای مطرح کردن از خود نشان می دهند.
بعضی از دلایلی که برای عدم سپردن به مهد کودک (و نرفتن به سرکار)مطرح می شود،برای افرادی که به دلیل اقتصادی باید به کار خود ادامه دهند،کاربرد ندارد.مطمئنا این فرصت همیشه وجود ندارد.احساس گناه درباره دور بودن از کودکتان به شما در مواجهه با مسئولیتهای مالی کمک نمی کند.
البته معایبی در مورد سپردن فرزندان به مهدکودک وجود دارد.و توجه به این نکته مهم است که قبل از هر اقدامی مزایا و معایب آن را هم در نظر بگیرید.
فرزندانتان به مربیان خود عادت خواهد کرد. اگر اتفاقی برای آنها بیفتد ،کودکان تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.اگر مربیان افراد مسئولیت پذیری نباشند ،ممکن است کودکانتان با مشکلاتی مواجه شود که فقط خودتان می توانید با سرعت آنها را از میان بردارید .به طور مثال ،شاید مربی ای که چندان علاقه ای به کودکان ندارد ،به کودکانتان بی توجهی کند یا امکان فعاتیتهای مناسب رشد او را فراهم نیاورد .
وقتی که مشکلات به وجود می آیند ،به سختی میتوان آنها را از میان برداشت . به همین دلیل ضروری است که پیشنه مهد کودک و خصوصیات فردی و شغلی مربیان را با دقت برسی کنید . شاید در نتیجه رفتارهای نامناسب مربی ،وقتی کودک را ترک می کنید ،گریه کند یا وقتی در کنار او هستید ،به شما بی توجهی نشان دهد .
تعدیل این رفتارها برای شما و کودکانتان به سادگی امکان پذیر نیست .معایبی نیز در سپردن فرزندتان به مهد کودک وجود دارد که از آنها گریزی نخواهید داشت . وقتی فرزندتان گام جدیدی در جهت پیشرفت بر میدارد اعم از راه رفتن ،دوچرخه سواری ،نقاشی یک تصویر بزرگ یا یک طراحی خاص ،یا زمانی که نیاز دارد در مورد یک موضوع خاص فقط با خودتان حرف بزند ،شما در کنارش نیستید .دوری می تواند هم برای کودک و هم برای والد مشکل باشد.
اما بسیاری از این مشکلات را می توام با درک و گفتگوی دو طرف حل کرد. پیشنهاد بیشتر برای حل مشکلاتی که ممکن است با آن رو به روشوید،در فصا ۴۱ با عنوان ((از شاد بودن کودکتان مطمئن شوید))،ارائه شده است.
شما فرصت بررسی معایب و مزایای هر دو انتخاب را خواهید داشت و این امید وجود خواهد داشت که بتوانید بهترین نوع برنامه را برای برآورده کردن نیازهای خود و فرزندانتان انتخاب کنید.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *