مضرات تلویزیون در اتاق خواب کودکان

این روزها تعداد کودکانی که در اطراف خود تلویزیون و رایانه دارند بسیار زیاد شده است. آیا فکر میکنید قرار دادن یک تلویزیون در اتاق خواب کودک کار صحیحی است و می تواند به بالا رفتن بهره هوشی یا دیگر توانایی‌های او کمک کند؟

تحقیقات اخیر پژوهشگران خلاف این مسئله را به اثبات رسانده است! آمارها نشان می‌دهد حدود ۱۲ درصد از کودکان در جوامع پیشرفته ی امروزی، در اتاق خواب خود تلویزیون دارند. این آمار به شدت در حال افزایش است. به همین دلیل، تاثیر مضرات و فواید این کار توجه متخصصان و روانشناسان کودک را به خود جلب کرده است.

جواب این سوال که گذاشتن تلویزیون در اتاق کودک صحیح است یا خیر، از نظر کارشناسان منفی است. تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است.

که گذاشتن تلویزیون در اتاق کودک سبب کاهش توانایی های آن ها در حل مسائل ریاضی و حتی بروز مشکلاتی در خواندن و تکلم آنها می شود. طبق آمار، کودکانی که در اتاق خود تلویزیون دارند به طور متوسط ۲
هزار ساعت در سال تماشا می‌کنند و حتی اگر والدین بخواهند قوانینی در جهت کاهش ساعات تماشای تلویزیون وضع کنند، چون تلویزیون در اتاق کودک است قوانین، چندان رعایت شدنی نخواهد بود.

تلویزیون، پرستار بچه نیست

نکته ی مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که بسیاری از والدین از تلویزیون به عنوان پرستار کودک، به ویژه برای کودکان زیر ۳ سال کمک می گیرند، درحالی که روانشناسان تاکید دارند اتاق کودک باید تنها جایگاه بازی، کار و خوابیدن باشد.

بهتر از برای سرگرم کردن کودک با او حرف زد یا بازی کرد یا این روش توانایی های کودک شکل گرفته و شکوفا شود. در این میان، تلویزیون هیچگونه نقشی نداشته و بر خلاف تصور والدین به کودکان در آموختن زبان کمکی نمی‌کند.

آنچه به ویژه کودکان زیر دو سال از تلویزیون می فهمند تنها یک سری تصویر و صدای گنگ است که توجه آن‌ها را به خود جلب می کند؛ اما به یادگیری مسایل در آنها کمکی نخواهد کرد.

نکته جالب دیگری که دانستن آن لازم است این است که تلویزیون، خود منشأ درگیری های بیشتر بین والدین و کودکان در خانه است. ضمناً در صورتی که کودک فشار مشکلات خواب و بی خوابی شبانه باشد، نه تنها به خوابیدن او کمک نمی کند، بلکه خود، من چه مشکلات بیشتر خواب و بی خوابی می شود.

همین مشکلات عامل تمرکز نداشتن کودکان در طول روز و در مدرسه می شود.

بررسی ها نشان می دهد، بسیاری از کودکانی که بین سن ۵ تا ۱۱ سالگی عادت به تماشای زیاد تلویزیون داشتند، موفق به اتمام دروس دانشگاهی نمی شوند و حتی تماشای طولانی مدت تلویزیون در سن ۱۳ تا ۱۵ سالگی سبب ترک تحصیل تعدادی از آنها خواهد شد.

و؛ اما رایانه…

بررسی‌ها نشان داده است گرچه استفاده از رایانه و اینترنت می تواند سبب بالا رفتن هوش و افزایش یادگیری در کودکان شود؛ اما با این حال توصیه نمی‌شود رایانه را در اتاق کودک قرار دهید چون در این حالت کنترل سایت هایی که کودک وارد آنها می شود و میزان زمانی که پای اینترنت یا رایانه فرق می‌کند، سخت خواهد بود.

و اما:

بهترین کاری که شما میتوانید انجام دهید این است که جلوی تلویزیون تماشا کردن کودک زیر ۲ سال و حتی سه سال را بگیرید و بعد از این سن، زمان تماشای تلویزیون را به یک تا دو ساعت در روز محدود کنید و حتما نوع برنامه‌ای که کودک می‌بیند را کنترل کنید.

فراموش نکنید که رابطه مستقیمی بین میزان تماشای تلویزیون یا کار با رایانه و چاقی وجود دارد. در ضمن به هیچ عنوان تلویزیون یا رایانه را در اتاق کودک تان قرار ندهید.

 

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *