معرفی کتاب های رواشناسی کودک (بخش اول)

کتاب روانشناسی کودک به والدین کمک میکند تا بتوانند در برخورد با مسایلی که در هنگام تربیت کودک با آن مواجه میشوند بهترین روش را به‌کارگیرند. این روزها کتاب‌های زیادی در زمینه روانشناسی کودک منتشر شده و در دسترس والدین می‌باشد. مطالعه کتاب روانشناسی کودک به والدین کمک می‌کند تا بتوانند راه‌حل‌های علمی و قابل قبولی برای برخورد با مسایلی که در زمینه تربیت کودک به وجود می‌آید بیابند. در زیر چند عنوان کتاب روانشناسی کودک به شما معرفی می‌کنیم.

 

کتاب چگونه به کودک خود نه بگوییم؟

نویسنده: ویلیام ویلکاف

مترجم: زهرا جعفری

ناشر: موسسه انتشارات صابرین، کتاب‌های دانه

اساسی‌ترین کلید موفقیت در پرورش کودکان آموختن «نه» به آن‌هاست. روی این آموزش به ظاهر ساده، می‌توانید به عنوان قدمی حیاتی برای نظم بخشیدن به رفتار کودکان یا به قولی کاربرد عملی «نه» در کنترل رفتار آن‌ها حساب کنید. این کتاب روانشناسی کودک بر مبنای همین دیدگاه، به شما می‌آموزد که چطور برای رسیدن به یک راهکار موثر و مناسب، برای کنترل رفتار فرزندان‌تان برنامه‌ریزی کنید. از عادت دادن بچه‌ها به زودتر خوابیدن گرفته تا در نظر گرفتن محدودیت‌های مناسب با سن آن‌ها. مطالب کتاب “چگونه به کودک خود نه بگوییم” مجموعه‌ای از نظریات جمع‌آوری شده سی سال تجربه و سخنان هزاران پدر و مادری است که در کنترل و مدیریت رفتار فرزندانشان موفق شده و یا شکست خورده‌اند.

 

کتاب لک لکی در کار نیست.

نویسنده و تصویرگر: روبی هریس و میشل امبرلی

مترجم: حسام حسین‌زاده

ناشر: نشر اینترنتی رهایی

مجموعه: آموزش جنسی برای کودکان

سال نشر: ۱۳۹۵

اگر به دنبال کتابی هستید که پرسش‌های کودکتان را در مورد مسائل جنسی پاسخگو باشد ما به شما این کتاب را پیشنهاد می‌کنیم. بسیاری از والدین تصورمی‌کنند که «اگر درباره‌ی مسائل جنسی به کودکان خود چیزی بگویند، افکار جنسی را در ذهن‌های کوچک آن‌ها پرورش می‌دهند و با این کار بچه‌ها را به تجربه‌ی جنسی تشویق می‌کنند. کودکان هنگام برخورد با موضوعات مربوط به جنسیت، از والدین خود روی برمی‌گردانند». کتاب‌هایی که مسایل جنسی را به زبانی ساده برای کودکان بازگو کند گام موثری در این رابطه است. «لک‌لکی در کار نیست!» نخستین کتاب آموزش جنسی برای کودکان به زبان فارسی است که پس از انقلاب منتشر می‌شود تا خلا چنین موضوعاتی در ادبیات کودکان کمتر احساس شود.

آموزش استفاده از توالت به کودک (از جیش گرفتن کودک – روش استفاده از پاتی)

ناشر: کتاب درمانی

نویسنده: هیدرولفرد

مترجم: خدیجه طاهری

تاریخ نشر: ۱۳۹۴
به طور طبیعی بچه ها در زمینه کنترل مثانه با هم تفاوت دارند. همان‌طور که در یادگیری، نوشتن، دوچرخه سواری و دیگر موارد با هم فرق دارند. بعضی‌ها زودتر و بعضی‌ها دیرتر یاد می‌گیرند. مساله مهم تشویق کودک به انجام شیوه مناسب می‌باشد که این کتاب بهترین روش‌ها را به شما معرفی می‌کند. در این کتاب روش هایی پیشنهاد شده که همگی براساس تجربیات فردی مادران و پیشنهادات نویسنده می‌باشد که بسیار ساده و مفید می‌باشند. این کتاب شامل چهارده فصل است و مسائل مربوط در این زمینه را توضیح می‌دهد.

کتاب با کودک بدقلق و ناآرام چه‌کنیم؟

نویسنده: جورجا دوگانجی – آن کندل

مترجم: سولماز جوکار – یاسمن بانکی

ناشر: ارجمند

این کتاب در برگیرنده مهارت‌های عملی برای والدین و مشاوران است. این مجموعه به زبانی ساده و به دور از اصطلاحات تخصصی به صورت مهارت محور، تکنیک‌های برخورد با کودکان بدقلق را به والدین می‌آموزد. این کتاب به پدر و مادرها می‌آموزد که چطور بدون این‌که به اعتماد به نفس چنین کودکانی آسیب برسانند از آن‌ها افرادی کارآمد، شاد و کاملا خودکفا بسازند.

گفتنی است که هر فرد با مجموعه‌ای منحصر به فرد از توانایی‌ها و ضعف‌های شخصی، دارای فرزند می‌شود به طوری که الگوی شخصیتی تمام کودکان یکسان نبوده و هر کس باید از روش تربیتی متناسب با سن و شخصیت کودک خود، بهره گیرد و در این راه کتاب روانشناسی کودک می‌تواند راهنمای خوبی باشد.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *