معرفی کتاب های روانشناسی کودک(بخش دوم)

تحلیل رفتار متقابل برای پدرها و مادرها

نویسنده: موریل جیمز

تحلیل رفتار متقابل برای پدرها و مادرها، کتابی است با محور روانشناسی خانواده و اجتماع. این کتاب با استفاده از رویکرد تحلیل رفتار متقابل، روش‌هایی ساده و قابل فهم را به پدر و مادرها و خانواده‌هایی که می‌خواهند روابط سالم‌تری مبتنی بر درک متقابل طرفین ایجاد کنند، ارائه می‌دهد. همچنین به خواننده‌هایش می‌آموزد که چطور می‌توانند از ذات و فطرت پاک خداوندی که در وجود هر پسر و دختر کوچکی قرار دارد، حفاظت کنند.

 

اولین غذاها

نویسنده: میریام استوپارد

کتاب اولین غذاها  از دو بخش تشکیل شده، در بخش اول این کتاب، مطالب متنوعی درباره شیردهی کودک و غذا دادن به شیرخوار و کودک نوپا، همراه با بایدها و نبایدهای مفیدی در مورد آماده‌سازی غذاها و ….می‌خوانید. قسمت دوم شامل ایده‌هایی برای غذا دادن به کودکان از ۹ ماهگی به بعد است. غذاهایی که همه آن‌ها را می‌توان با انگشت به بچه‌ها خوراند! این غذاها با شکل‌ها و الگوهای شادی که برای تهیه آن‌ها آموزش داده می‌شود بچه‌ها را به خوردن  تشویق می‌کنند.

کلید‌های مقابله با اضطراب در کودک و نوجوان

نویسنده: دکتر کاتارینا ماناسیس

این کتاب راهنمایی است برای پدر و مادرانی که کودکان مضطرب دارند. اضطراب‌های دوران کودکی و چگونگی شکل‌گیری آن‌ها، ارائه روش‌هایی که پدر و مادرها با به کار بستن آن‌ها می‌توانند به فرزند‌شان کمک کنند تا با اضطرابش روبه‌رو شوند، شرح رفتارهای ناشی از اضطراب در کودکان همراه با روش‌های مقابله با آن‌ها و بالاخره آموزش به پدر و مادرها برای کمک  به کودک مضطرب‌شان در  موقعیت‌های اجتماعی  مختلف از بخش‌های مختلف این کتاب هستند.

 

چگونه فرزندی خلاق داشته باشیم

نویسنده: وین دایر

با خواندن این کتاب می‌توانید با استفاده از هفت روش ساده پیشنهادی دکتر «وین دایر» اعتماد به نفس کودکان خود را هر روز تقویت کنید. می‌توانید به بچه‌های کوچکتر محبت کنید آن هم بدون آنکه آن‌ها را لوس بار بیاورید و ریسک‌پذیری را در آن‌ها افزایش بدهید بدون اینکه از شکست هراسی داشته باشند. می‌آموزید که چطور خشم خود و فرزندان‌تان را مهار کنید و چطور به فرزندان‌تان بیاموزید که دچار اضطراب و هراس از زندگی نباشند.

رویکردی نوین در فرزند پروری (از درون به برون)

نویسنده: دانیل سیگل- مری هارتسل

این کتاب راهنمایی است درباره تربیت کودکان و رفتارشناسی والدین در رابطه با پرورش فرزندان. مباحث این کتاب برگرفته از دستاوردهای نوین دانش روانشناسی در زمینه تربیت و پروش کودکان است. مولفان کتاب تلاش کرده‌اند با ترکیب مجموعه وسیعی از رشته‌ها، چارچوب رشدی یکپارچه‌ای برای درک ذهن، مغز و روابط انسانی پدید ‌آورند و با بهره‌گیری از یافته‌های نوین زیست‌شناسی اعصاب و پژوهش‌های دلبستگی، چگونگی تاثیر مستقیم روابط بین فردی بر رشد مغز را توضیح دهند.

جرو بحث با بچه‌ها قدغن

نویسنده: مایکل نیکولز

هیچ چیز بیشتر از جر و بحث با کودکان والدین را به ستوه نمی‌آورد. این بگو مگو‌ها از اقتدار والدین می‌کاهد و اعتبار آن‌ها را پیش فرزندان‌شان تضعیف می‌کند تا جایی که بچه‌ها پدر و مادر خود را مانند دشمنانی می‌بینند که باید در مقابل‌شان از خود دفاع کنند تا پیروز شوند! این کتاب برای حل این مشکل، مهارت «گوش دادن پویا» را پیشنهاد می‌دهد. مهارتی که در آن والدین با گوش دادن دقیق به فرزند خود با او خود همراه می‌شوند.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *