مهد کودک رفتن بچه ها، مزایا و معایب

با تغییر برخی آداب و رسوم فرهنگی و حتی وجود بعضی مسائل اقتصادی، حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی قوی تر و پررنگ تر شده است و این موضوع باعث شده که نیاز به مکان ها و افرادی برای نگهداری از فرزندان آنها بیش از پیش احساس شود.
در سال‌های دور زنان به عنوان دایه در خانه های بزرگ برای تربیت فرزندان خانواده های پرجمعیت و عموماً ثروتمند به خدمت گرفته می‌شدند.
دایه ها جزئی از میراث خانوادگی به حساب می‌آمدند و گاه یک دایه مسئولیت تربیت دو نسل از فرزندان یک خانواده را برعهده داشت.
اما امروزه به دلیل کم جمعیت شدن خانواده ها و کوچکی خانه ها، دیگر الزامی به حضور دائمی دایه در کنار بچه ها نیست. اما نیاز به محیط و افرادی برای نگهداری فرزندان همچنان وجود دارد. به همین سبب مهدکودک ها تاسیس شدند.
مادران برای اینکه بتوانند با فراغ بال به فعالیت‌های اجتماعی خود بپردازند فرزندان خردسال خود را به این مکان می سپارند و امید دارند که فرزندشان نیز در این مکان احساس آرامش داشته باشد.
کودک در حساس ترین مرحله از زندگی تربیتی خود از مادر و خانه دور می‌شود و در محیطی بزرگتر به نام مهدکودک ساعت ها را سپری می‌کند. اما در این بین مهدکودک ها شرایط خاصی دارند که عدم توجه به آنها باعث آسیب دیدن شدید فرزندان دلبند مان می شود.

عدم رسیدگی مناسب
کودکان به خصوص در سنین پایین نیاز به رسیدگی و توجه دائمی و مادرانه دارند. کودک نوپا گرفتاری و کار و فعالیت اجتماعی نمی داند. نیازهایی دارد که برآورده شدن کامل و صحیح آن از حقوق مسلم او است. کودک زیر سه سال یک مادر تمام وقت می خواهد تا در آرامش به امور جسمی و روحی او رسیدگی شود.
عدم وجود مادر در کنار فرزندان که مادران فعال در اجتماع دارند باعث شده تا این وظیفه خطیر و حساس خواه ناخواه بر شانه مربیان مهدکودک قرار می گیرد. مربی مهد باید شناخت کافی نسبت به خصوصیات هر رده سنی از کودکان داشته باشد تا بتواند ارتباط مفید و موثری را با کودک برقرار کرده و از آسیب روحی نوپا به جهت دوری از مادر جلوگیری کند.

 

 

تداخل تربیتی کودک
تفاوت فرهنگی در بیشتر عرصه های زندگی اجتماعی یکی از مواردی است که غالباً به چشم می آید. در محیطی چون مهد کودک نیز به دلیل وجود بچه ها از خانواده های مختلف با فرهنگ ها و منش های تربیتی متفاوت این مطلب کاملاً خودنمایی می‌کند. رفتار و کردار کودکی که درخانواده آزادی کامل دارد و بی هیچ مانعی خودسرانه هر چه بخواهد انجام می دهد، قطعاً بر رفتار دیگر کودکانی که پدر و مادر تاکید بر روش های خاص تربیتی دارند اثرگذار خواهد بود.
پدر و مادرهای حساس و دقیق به مرور، متوجه تغییرات خاص رفتاری در فرزندان مهد رفته خود می‌شوند. یاد گرفتن کلمات جدید و گاه نامناسب یکی از این موارد خاص است.
حتی انجام برخی کارها که در خانواده باب نیست. کودک در سنین پایین تر مانند خمیری است در که هر چه خوراک تربیتی، فکری، فرهنگی، آموزشی و … به او بدهند دریافت می‌کند.

مناسب نبودن محیط مهد برای نگهداری اطفال
محیط نگهداری از کودکان زیر ۳ سال حتماً باید خاص و ویژه مناسبات سنی آنها طراحی شود. محیطی کاملاً امن که کودک جستجوگر به راحتی و بدون هیچ خطری به اکتشافات خود بپردازد. محیطی که برای این کودک در نظر گرفته می شود از لحاظ بهداشتی نیز باید کاملا تمیز باشد. زیرا زیرا کودکان زیر ۲ سال برای کشف و بررسی بسیاری از چیزها آنها را به دهان می برند.
وسایل ریز و آلوده باید از محیط نگهداری این کودکان حذف شود. مکان نگهداری کودک نباید کوچک باشد. نوپایان خیلی زود از محیطی که بستر کوچکی برای اکتشاف و بررسی دارد خسته و کلافه می شوند و بهانه گیری می کنند.
محیط های کوچک با تعداد زیاد بچه ها امکان تخلیه انرژی را به کودک نمی دهد در نتیجه کودکی که از صبح در محیطی تنگ زندگی کرد با روحیه ای کلافه با مادری خسته همراه می‌شود و این اول ماجرا های مادر و کودک و اصطکاک بین آنهاست.

عدم آگاهی و آموزش مربیان از نحوه رفتار با کودکان
کار با کودک در همه زمینه‌ها تخصصی است و ویژگی‌های خاص خودش را دارد اما متاسفانه در اغلب مهدکودک ها از مربیان کم تجربه و حتی کسانی که رشته تحصیلی و روحیاتشان مناسب نگهداری از کودک نیست استفاده می کنند.
در اغلب موارد این مربیان حقوق کمی دریافت می‌کنند. دغدغه های خارج از محیط مهد ممکن است در رفتار مربیان با کودک تأثیر منفی بگذارد.

شیوع بیماری‌های واگیردار در بین بچه‌ها
در محیط‌هایی که تعداد بچه ها زیاد است احتمال شیوع بیماری های مسری و واگیر بسیار زیاد است.
گاهی حضور یک کودک بیمار موجب بیمار شدن کودکان دیگر خواهد شد. در صورت رعایت نکردن بهداشت تعداد زیادی از بچه ها درگیر یک بیماری واگیر دار به مدت طولانی خواهند شد.

مزایای مهد کودک رفتن کودکان
از مزایای مهد کودک، مستقل شدن و اجتماعی شدن کودک را می توان نام برد. اگر کودک در سن مناسب به مهد برود فوایدی دارد که از جمله مستقل شدن و اجتماعی شدن کودک است. کودکی که در یک محیط عمومی ساعاتی از روز را در کنار کودکان دیگر و مربیان می‌گذراند به تدریج در انجام کارها و امور شخصی اش مستقل می شود و در مراودات خارج از محیط خانواده موفق تر عمل خواهد کرد.
در مهدکودک ها آموزش های مناسب سن کودکان به آنها داده می‌شود که در پرورش خلاقیت و استعدادهای آنان موثر است.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *