می خواهید مراقب کودک خود باشید یا مراقب ذهنتان؟(بخش دوم)

تلاش برای سرکوب افکار و احساسات ناخواسته یا اجتناب از آنها، منجربه فرزندپروری ناموثر می شود. چون وقتی تلاش می کنید از افکار و احساسات خود اجتناب کنید اغلب:

از راهبردهای خشک و انعطاف ناپذیر فرزندپروری استفاده می کنید.

در استفاده از تاکتیک های فرزندپروری بی ثبات عمل می کنید. مثلا می گویید نه و بعد برمی گردید و می گویید بله.

به هیجانات منفی کودک به طور افراطی واکنش شان می دهید. مثلا در مقابل ترس های کودک بیش از حد از او حمایت کرده و او را به اجتناب از موقعیت ترسناک تشویق نموده یا در مقابل خشم و گریه او به صصورت شدید واکنش نشان می دهید.

به جای اینکه روی رفتار خوب کودک تمرکز کنید، روی رفتار بد او تمرکز کرده و به آن واکنش نشان می هید.

به جای توجه به کودک، به ذهن خود توجه و واکنش نشان می دهید.

راه حل چیست؟

شواهد فزاینده ای وجود دارد که توجه آگاهی یا ذهن آگاهی می تواند به شما کمک کند به نیازها ، اهداف و تمایلات کودک خود به خوبی توجه کنید. ذهن آگاهی در قدم اول باعث دیدن کودک به دور از هیاهو و فشار ذهن می شود. در گام بعدی با استفاده از شفقت، حساسیت به رنج، همدلی و همدردی با کودک، ارتباط موثر با او برقرار می شود.

بنابراین در گام اول به تمرین دست برداشتن از جنگ و کشمکش با ذهن خواهیم پرداخت.

تمرین: چه نوع والدی می خواهید باشید؟

چشمان خود را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. به این سوالات فکر کنید:

می خواهید چطور والدی باشید؟ همیشه دوست داشتید چه نوع پدر یا مادری برای فرزند خود باشید؟ اگر کودک شما بهترین و ایده آل ترین کودک دنیا بود، دوست داشتید چه کارهایی برای او انجام دهید؟ چه شرایطی لازم است مهیا کنید تا رابطه خود با کودکتان را تغییر بدهید یا رابطه تان را عمیق تر کنید تا به رشد او و رسیدن به اهداف و آرزوهایش کمک کنید؟

هر موردی به ذهنتان رسید یادداشت کنید. بدون در نظر گرفتن رابطه کنونی، محدودیت ها، مشکلات و ویژگی های شخصیتی خود و فرزندتان، همه آن چیزی که دوست دارید باشید را یادداشت کنید. در قدم بعدی لیستی از موانع تهیه کنید. برای اینکه پدر یا مادر ایده الی شوید چه موانعی بر سر راهتان وجود دارد؟ موانع را به دو قسمت درونی و بیرونی تقسیم کنید. موانع درونی شامل مشکلات روزمره و واقعی زندگی می باشد. مانند کمبود وقت، مشکلات مالی، رابطه با همسر، مشغله، کمبود اطلاعات در  زمیته فرزندپروری و …. برای منابع بیرونی از روش حل مساله استفاده کنید. مانند برنامه ریزی، اقدام برای یادگیری تکنیک های فرزندپروری، افزایش دانش و….موانع درونی شامل افکار، احساسات، خاطرات، تصاویر ذهنی و میل ها می باشند. در مورد موانع درونی راه حل مانند موانع بیرونی ساده نیست. نیاز به آموزش، تمرین و تلاش می باشد. گام اول شناسایی این موانع درونی می باشد. پس دست به کار شوید و با ذهن اگاهی، شناخت ذهن و بودن در زمان حال، به شناسایی موانع درونی و سپس برداشتن آن ها از سر راه فرزندپروری خود اقدام کنید. (پایان بخش دوم)

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *