نبودن آموزش مناسب جنسی برای کودکان

آموزش جنسی یکی از موضوعات مهم در حوزه ی تربیت است و در چگونگی شکل گیری شخصیت انسان نقش مهمی دارد و بر افکار، عواطف و رفتارهای انسان تأثیرگذار است. با وجود اهمیت این موضوع به ویژه در کشور ما، برنامه های آموزشی مدون و مناسبی در این زمینه وجود ندارد و اغلب نوجوانان آگاهی های جنسی را از منابع نامناسب و با روش های نادرست کسب می کنند و به همین جهت اطلاعات کافی و صحیح درباره ی این موضوع ندارند.

اگر این آموزش ها دیرهنگام، ناکافی و غیرواقعی باشند، نمی توانند مفید واقع شوند. به همین دلیل چنان چه پدر و مادر بتوانند به پرسش ها و کنجکاوی‌های جنسی فرزندان خود پاسخ های مناسب و سنجیده بدهند، می توانند مانع از انحراف فکری، سرکوب جنسی و مخفی کاری آنان که تبعات بسیار بدی می تواند داشته باشد، شوند.

تحقیقات بسیار زیادی انجام شده است که نشان میدهد آموزش جنسی مناسب، مانع رفتارهای غیرمسئولانه میشود و در واقع اثری بسیار مثبت دارد.

برخی پژوهشگران در ایران اظهار داشته اند که هر چند والدین، مربیان و مشاوران مدارس به عنوان عناصر اصلی آموزش محسوب میشوند، ولی برخی موانع هم چون خجالت والدین، معلمان و مشاوران، عدم هماهنگی بین والدین و مدارس در ارائه‌ی اطلاعات، کم بودن اطلاعات آنها، باعث شده است تا وسایل ارتباط جمعی همچون رایانه و اینترنت، فیلم و لوح های فشرده جای افراد مسئول در آموزش را گرفته و دوستان و همکلاسی‌ها منابع قابل دسترس‌تری تلقی شوند. (اسماعیلی، ۱۳۸۶).

خانواده ها هیچ برنامه ای برای آموزش جنسی کودکان خود ندارند.

پژوهش های مختلف نشان میدهند کودکانی که درباره رشد و بلوغ جنسی خود اطلاعات صحیح و متناسب با توان فکری خود دریافت می کنند، به طور قابل توجهی تجربه‌ی ملموس جنسی خود رااز لحاظ سنی به تعویق به طور قابل توجهی تجربهی ملموس می اندازند. در حالی که کودکانی که به دلایل مختلف، اطلاعات اشتباه، ناقص و واهی دریافت می کنند، یا حتی در ناآگاهی کامل به سر می برند، در اثر کنجکاوی زیاد برای رسیدن به پاسخ پرسش های خود، در سنین بسیار پایین تری دست به تجربیات جنسی می زنند (رافمن، ۲۰۰۲)

نبودن آموزش مناسب جنسی برای کودکان
1 رای - میانگین 5
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *