نشانه های کودک نابغه

نشانه‌های کودک نابغه بسیار متنوع هستند. مواردی مانند سرعت یادگیری و توانایی جهشی خواندن کلاس‌های درس در مدرسه، همه از نشانه های کودک نابغه است. در صورتی که کودک شما تعداد زیادی یا همه نشانه‌ها را داشته باشد، باید توجه داشته باشید که آموزش و تربیت کودکان نابغه متفاوت از سایر بچه‌ها خواهد بود و بهتر است کمک حرفه‌ای بگیرید. توجه کنید که والدین یک کودک نابغه بودن کمی سخت‌تر از سایرین است و شما مسولیت بالایی نسبت به کودک نابغه خود دارد.

نشانه های کودک نابغه

گاهی اوقات، والدین یک کودک نابغه، صفات و خصوصیاتی در کودک خود می‌بینند که ممکن است از نشانه های کودک نابغه باشد. رفتارهایی، مانند شروع به خواندن از سنینی بسیار پایین، حافظه و قدرت یادگیری بسیار بالا یا ارتباط بسیار قوی و خوب با افراد بزرگ تر از خودشان که نشان دهنده هوش و نبوغ او است. ممکن است با مشاهده این رفتارها و خصوصیات در کودک، متوجه استعداد و نبوغ او شوید، می‌توانید در این مرحله از مشاوره حرفه‌ای کمک گرفته تا استعداد کودکتان تلف نشود.
با این حال دقت کنید که لزومی ندارد یک کودک نابغه و با استعداد همه این خصوصیات و رفتارها را داشته باشد.

 

کودک نابغه

 

 

تفاوت معنایی واژه «نابغه» یا «با استعداد»

مشکل عمده‌ای که اکثر والدین با آن درگیر هستند، تعریف معنایی واژه نابغه یا با استعداد است. در واقع بسیاری از ما نمی‌دانیم تعریف دقیقی از یک کودک نابغه دقیقا چه معنایی می‌دهد و شاید تعریف یک پدر و مادر از کودک با استعدادش با پدر و مادر دیگر بسیار متفاوت باشد.
بهتر است ابتدا تعریف دقیقی از این واژه بدانید و ببینید که این واژه در طول زمان‌های مختلف معنایی متفاوت داشته است. دانستن این موارد می‌تواند کمک بسیار زیادی به والدین برای ارتباط بهتر و درک استعداد کودکشان کند.
توجه داشته باشید که یک کودک می‌تواند کودک باهوش باشد اما نابغه نباشد، هرگز کودک خود را بخاطر این که نابغه نیست نباید سرزنش کنید زیرا میزان هوش او هرچه که باشد باید به آن توجه کرد و برای تکامل و پرورش آن تلاش کرد. هر کودکی استعدادی دارد و نباید او را برای نداشتن یک توانایی تحقیر و تنبیه کرد. یکی از بهترین راه‌های تشخیص نبوغ و هوش کودک، استفاده از تست هوش تحت نظر مشاوره حرفه است. تا تعریف دقیق و راهنمایی لازم را در خصوص نبوغ و استعداد این کودک به شما بدهد.
بسیاری از پدران و مادران پیشاپیش رویای پیشرفت کودک خردسال خود را در سر می پرورانند اما بیشتر کودکان فقط از نظر والدین خود نابغه هستند. با وجود این برخی کودکان واقعا بااستعداد هستند؛ آیا کودک شما نیز جزء این گروه است؟ دستورالعمل های محدودی هستند که نبوغ و استعداد کودکان را نشان می دهند که در ادامه به ۱۰ مورد از آنها اشاره می شود:
– دامنه لغات پیشرفته: این که کودک زود به حرف بیاید به تنهایی نمی تواند نشانه نبوغ و استعداد او باشد، اما اگر او از لغات و جملات پیشرفته استفاده کند، احتمالا به همان باهوشی است که فکرش را می کنید. یک کودک ۲ ساله معمولی می تواند جمله ای مانند «یک سگ آنجاست» را به زبان بیاورد اما یک کودک نابغه این جمله را می گوید: «یک سگ قهوه ای در حیاط پشتی است و دارد گل ها را بو می کند»

 

کودک نابغه

 

– درک مفاهیم پیچیده: کودکان بسیار باهوش می توانند مفاهیم پیچیده را درک کنند، از روابط گوناگون سر در بیاورند و انتزاعی فکر کنند. آنها مشکلات را عمیقا می فهمند و به راه حل ها می اندیشند.
– توجه به جزئیات: یک کودک نابغه اشتیاق فراوانی نسبت به جزئیات نشان می دهد. کودکان بزرگ تر ممکن است بخواهند درباره جزئیات و چگونگی عملکرد یک وسیله اطلاعاتی داشته باشند اما یک کودک خردسال نابغه می تواند یک اسباب بازی را دقیقا سر جای خودش قرار دهد و اگر چیزی در جای اصلی خودش قرار نگرفته باشد، متوجه می شود.
– طیف وسیع علاقه مندی ها: کودکان با استعداد به موضوعات گوناگونی علاقه نشان می دهند. یک ماه ممکن است از دایناسور ها خوش شان بیاید و ماه بعد به سراغ مباحث فضایی و… بروند.
– حفظ اطلاعات :اصطلاح «این گوش در و آن گوش دروازه» در مورد بسیاری از کودکان صدق می کند و کودکانی که جزء این گروه نیستند، قادر به حفظ دامنه گسترده ای از اطلاعات بوده و می توانند بعد ها نیز آنها را به خاطر بیاورند. از جمله نمونه های مشاهده شده در این زمینه می توان به کودک ۶ ساله ای اشاره کرد که پس از یک گردش تفریحی در موزه فضایی توانست یک راکت فضایی را دقیقا به تصویر بکشد.
– استعداد در زمینه هنر و موسیقی: کودکانی که استعداد غیرعادی در زمینه هنر و موسیقی از خود نشان می دهند اغلب با استعداد و نابغه هستند. کودکان خردسالی که با رعایت پرسپکتیو (تناسب دور و نزدیک) نقاشی می کشند،کارشان عالی است یا درک بالایی از رشته های گوناگون هنری دارند، در زمره کودکان با استعداد قرار می گیرند.
– حافظه خوب و قوی: بعضی از کودکان بااستعداد می توانند وقایعی را از گذشته (دوران طفولیت) خود به یاد بیاورند. مثلا یک کودک ۲ ساله نابغه ممکن است اتفاقی را که در ۱۸ ماهگی برای او روی داده به یاد بیاورد.
– توانایی خواندن و نوشتن در سنین پایین: اگر کودک شما به طور غریزی باهوش باشد، احتمالا خیلی زود بدون این که آموزش رسمی دیده باشد، توانایی خواندن و نوشتن را پیدا می کند.
– تمرکز بالا و طولانی مدت: کودکان را با بی دقتی و بی توجهی می شناسند اما گروه نابغه می توانند به مدت طولانی تمرکز خود را حفظ کنند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *