نقش آموزشی موسیقی در زندگی کودکان

از نظر آموزشی،مهمترین نقش موسیقی،پرورش حواس-به مثابه ابزار شناخت – در کودکان است و همچنین دریچه ای است که او را با جهان خارج پیوند می دهد و امکان شناخت را برای او فراهم می آورد. ترکیب اطلاعاتی که کودک از راه حواس مختلف در می یابد،شناخت او را عمیقتر و پربارتر می سازد
بدیهی است وقتی کودک می بیند، می شنود و لمس می کند،بهتر می شناسد.نقش حواس در سنین کودکی از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا اولا کودکان در مرحله ای هستند که مشاهد و تجربه ی مستقیم تاثیر فراوانی در شناخت آنان دارد.ثانیا این دوران، بهترین سالها برای پرورش حواس آنهاست. از نظر روانشناسی برای پرورش هر یک از خصوصیات،سالهای مشخصی وجود دارد که اگر در همان سالها به پرورش آن خصوصیات پرداخته شود،بهترین و بیشترین نتیجه به دست می آید.
این سالها که سالهای حساس رشد یا در واقع پرورش حواس کودکان به شمار می آید، دوران اولیه کودکی است.
اهمیت صدا و حس شنوایی در رشد کودک مشخص است. شنوایی یا نسبت بینایی و سایر حواس، میدان وسیعتری برای شناخت محرکهای مربوط به خود دارد یعنی محرکهای دورتر را نیز می تواند دریافت کند. به علاوه شنوایی یا گویایی و تکلم ارتباط مستقیم دارد. کودکی که نمی شنود،نمیتواند سخن بگوید.


از طرفی نقش زبان در تفکر کودک بر کسی پوشیده نیست. از طرفی دیگر فرایند یادگیری که ((انگیزه)) نقش بسیار مهمی از آن دارد،موسیقی به علت بار عاطفی مثبت برای کودک خود انگیزه ای مناسبی به شمار می آید.
تجربیاتی که از مهدکودک به دست آمده است نشان می دهد هنگامی که کودک به فعالیتهایی از قبیل نقاشی ،کاردستی،بازی، غذا خوردن و جز آنها می پردازند،موسیقی می تواند بسیار تایین کننده باشد. با پخش موسیقی مناسبی با روحیه ی کودکان،اینان آرامش بیشتری خواهند داشت و در نتیجه با تمرکز مطلوب،مدت طولانیتری به کار می پردازند،کمتر خسته می شوند، روحیه شادتری بروز می دهند و در مجموع کارایی آنها افزونتر می شود.
در مورد خواب کودکان نیز تجربیات مشابهی به دست آمده است.خواب کودکان در مهدکودک همواره مسئله آفرین است و گاه مربیان را به عصبانیت و کودکان را به ناراحتی می کشاند. تجربه نشان داده است که اگر هنگام خواب نوار موسیقی ملایم مناسبی پخش شود،کودکان راحتر و آرامتر به خواب می روند و نیازی به تذکر بزرگترها وجود ندارد.
همین تجربه نیز در خانه انجام شده و موثر بوده است.در مورد کودکانی که سخت به خواب می روند گوش کردن به موسیقی مناسب،پس از مدتی مشکل را حل می کند.
نقش آموزش موسیقی را در فعالیتهای مختلف کودکان به ویژه در مهدکودک ها به تجربه می توان دریافت و بیشتر مربیان به این تجربه ها آشنایی دارند.آموزش مفاهیم،واحد کار،اعداد،رنگها،شناخت محیط طبیعی و اجتماعی اگر با شعر و موسیقی همراه باشد،یادگیری کودک سریعتر،عمیقتر و پایدارتر خواهد بود.
در مورد کودکان دبستانی به ویژه در سالهای آغازین دبستان،همراه کردن آموزشها با شعر و موسیقی در یادگیری بهتر آنها بسیار موثر است.تجربه نشان داده است که در سال اول دبستان برای آموزش خواندن به کودکان که فعالیتی بسیار اساسی است،اگر از موسیقی استفاده شود،تاثیر بسیاری بر جای خواهد گذاشت.
بخش کردن کلمات،صداکشی و تشخیص صداها اگر با ریتم همراه باشد.هم انگیزه ی مناسبی برای یادگیری ایجاد می شود و هم اینکه کودکان بهتر یاد می گیرند.
نقش آموزشی موسیقی علاوه بر اینکه ایجاد نوعی انگیزه است، به عنوان نوعی سیستم نشانه ای نیز عمل می کند.وجود این سیستم در یادگیری تاثیر فراوان دارد. موسیقی در آموزشهای مختلف به کودک کمک می کند تا در یادگیری، به یاد سپردن و به خاطر آوردن مطالب،از آن به عنوان نشانه و جایگزین استفاده کند. از سوی دیگر موسیقی کودکان به علت همراهی اش با شعر و ترانه در رشد کلامی آنها و به علت حرکت درونی اش،در رشد جسمی و هماهنگی حرکات جایگاهی ویژه دارد.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *