نقش بزرگترها در بازی خودجوش کودک

نقش بزرگترها در قادرسازی و توانمندی کودکان برای انجام بازی های آنها نقش محوری است.
برای همه کسانی که با کودکان سنین پایین، سر و کار دارند بسیار ضروری و حیاتی است که بازی خود جوش کودکان را درک کنند و برای آن ارزش قائل شوند تا بتوانند یک کمک کننده یا راهنمای خوب و حساس برای ایشان باشند.
وقتی که کودکان فعالانه به مشارکت در انجام یک بازی خودجوش اقدام می‌کنند، ضرورت دارد که بزرگترها تدارکات مناسبی برای آنها فراهم کنند. این نکته مهم باید به خاطر سپرده شود که هر کودک یک فرد جدای از دیگران با نیازهای اختصاصی خودش است و این نیازها در طی فرایند رشد تغییراتی خواهد داشت.

تامین شرایط بازی
تسهیلات بازی خودجوش نیازمند برنامه ریزی دقیق و پیش‌بینی مراحل بعدی و نیز استفاده بجا و مناسب منابع برای تأمین نیازهای خاص کودک است.
برای ایفای این نقش بزرگترها باید عواملی مانند فضا، منابع و زمان و دوستان را در نظر داشته باشند:

فضا (مکان):
برای انجام بازی، باید مکان مناسبی در نظر گرفته شود. وسعت این فضا باید به اندازه ای باشد که اجازه راحت دویدن و فعالیت‌های دیگر را به کودک با مقتضای سنی و روند رشدی او بدهد.
مکان بازی باید ایمن بوده و همچنین امکان و فرصت لازم به کودک برای جستجو و تحقیق را بدهد.

 

 

منابع
فراهم کردن منابع مورد نیاز و تشویق کننده بازی متناسب با سن کودک و مراحل رشد و تکامل او بسیار مهم است.
منابع و مواد باید طوری باشد که به راحتی در اختیار کودک قرار گیرد. برای مثال کودکانی که مبتلا به بعضی از معلولیت های بدنی هستند به اسباب‌بازی‌هایی احتیاج دارند که به راحتی در دسترس آنها باشد.
افرادی که با کودکان خردسال سر و کار دارند نیز باید در نظر داشته باشند که منابع بازی با فرهنگ های مختلف سازگار باشند. تمام مواردی که برای بازی در اختیار کودک قرار داده می شود قبلا از نظر ایمنی و بی خطر بودن بررسی شوند.

زمان
بازی کردن خودجوش به ارائه شانس و فرصتی برای انجام فعالیت‌های مختلف بدون مداخله و تأثیر دیگران بستگی دارد.
به بچه ها باید به اندازه کافی زمان و فرصت داده شود تا به طور کامل به فعالیت ها و بازی هایی که علاقه دارند بپردازند.

دوستان
بچه ها در تمام مقاطع و مراحل رشد و تکامل خود نیاز به هم بازی دارند. یک کودک خردسال برای انجام فعالیت و بازی ابتدا به مشارکت و همکاری والدین یا کسانی که از او مراقبت می کنند نیاز دارند ولی با بزرگتر شدن و نیز افزایش مهارت های ارتباطی و اجتماعی، برای او بسیار مهم است که بتواند با بچه ها و کودکان هم سن و سال خود ارتباط برقرار کند.
در صورت احساس ضرورت و نیاز کودک، مراقبت و تشویق افراد بزرگتر باید امکان پذیر باشد. نقش بزرگترها و والدین در اطمینان از اینکه محیط بازی عاری از اشیای خطرناک و ترسناک باشد، بسیار مهم و حیاتی است.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *