نقش پدر در تربیت نوجوان

پدر نمونه و سرمشقی است که پسر سعی می کند مانند او باشد و از او تقلید می کند، زیرا از لحاظ جنسی با او مشترک است و این اشتراک انگیزه‌ای برای تقلید وی می باشد و این تقلید نیرومند ترین عامل در رشد و پرورش و همین طور رشد شخصیت پسر می باشد.
اگرچه در تربیت پسران، مادر هم نقش عمده‌ای بر عهده دارد اما این پدر است که در دادن نقش‌های مردانگی به پسر نقش و سهم بسزائی دارد.
پدر می تواند با تطبیق دادن پسرش بر اساس طرز فکر و نیازهای شخصی، رفتارهای مردانه را در پسر خود ایجاد کند.
برای اینکه پسر قادر به رشد روانی، اجتماعی و جسمی باشد پدر باید ویژگی های هر مرحله از سن فرزندش را در نظر داشته باشد و با واگذاری مسئولیت و اختیار بر اساس سن و سال کودک در رشد و شکل گیری شخصیت او موثر واقع شود.

 

در سنین بلوغ پدر باید شرایط خاص جسمی و روحی فرزندش را در نظر داشته باشد و او را با این تغییرات و نحوه برخورد با این پدیده آشنا سازد و او را آماده کند تا به بهترین نحوی از این مرحله پر اضطراب بگذرد.
عدم توجه پدر به پسر در سنین بلوغ و غفلت از دادن آگاهی‌های لازم به او زمینه را برای انحراف نوجوان ایجاد می‌نماید.
در دوران بلوغ پدر باید مهارت های مختلف پرورشی و حرکتی را به پسر خود بیاموزد و با متانت و آرامش مطالب خود را با فرزندش در میان بگذارد و به هیچ وجه از خشونت استفاده نکند زیرا این امر نوجوان را به سمت نافرمانی و سرکشی می کشاند که زمینه‌ساز انحرافات و لغزش‌های مختلفی برای او خواهد بود.
پدر همواره الگوی خانواده و مخصوصا پسران خانواده می‌باشد. آرزوی بزرگ پسر، این است که مانند پدرش باشد و مانند او رفتار کند. پدر نیز باید به گونه‌ای رفتار و برخورد کند که آرزومند است، فرزندش نیز چنین باشد.
پدر باید ظرفیت‌ها و توانایی‌های فرزند خود را بشناسد و بر اساس آن با پسرش رفتار نماید، انتظارات بی مورد و به دور از واقعیات و ظرفیت‌های پسر، نه تنها نمی تواند مسائل او را حل کند بلکه مشکلات متعددی را نیز برای او ایجاد می نماید.
به طور کلی استفاده از رفتار منطقی و قاطعانه پدر اگر با توضیحات کافی در مورد قواعد و انتظاراتش همراه باشد به نوجوان این امکان را می‌دهد که با پدر همانند سازی کند، همانند سازی که بر اساس محبت و احترام به والدین مخصوصا پدر می باشد.
پدر الگو و نمونه شایسته ای از نظر برخورد با همسر، فرزندان و اطرافیان برای پسر خود می باشد پس لازم و ضروری است که رفتار و اعمال شایسته خود را به بهترین وجهی به پسر خود منتقل کند تا در آینده فرزند او بتواند به خوبی در نقش های متعددی که دارد همچون نقش شوهری و پدری موفق و لایق باشد.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *