نوجوانان به تشویق نیاز دارند

نوجوان نیاز دارد که او را مهم و مفید و قابل قبول و دوست داشتنی بدانند. در این سال‌های میانی نوجوان دائماً احتیاج دارد که این نکات را برایش به اثبات برسانند.
جوان دوست دارد که در ابعاد مختلف احساس بزرگ شدن داشته باشد. در عین حال که دلش می‌خواهد در همه کارهای اجتماعی تشریک مساعی کند اما از اینکه کسی او را تحت نظر داشته باشد بیزار است.
دلش می‌خواهد که با بال های خیال به هر طرف پرواز کند اما دوست ندارد کسی او را ببیند. برای هر حادثه ای از جوان استقبال کنید تا ببینید چگونه از شما قدردانی خواهد کرد.
مادری که در بیرون از خانه ناچار است کار کند از این جنبه فرصت خوبی دارد. پسر و دختر چنین زنی ناچارند برخی از وظایف و مسئولیت‌ها را برعهده بگیرند. این گونه بچه ها اعم از این که کاری را کامل و صحیح انجام بدهند یا ندهند چنانچه مادرشان رضایت خاطر خود را از احساس مسئولیت آنها نشان دهد صاحب اعتماد به نفس زیادی خواهند شد و داوطلبانه مسئولیت های بیشتری را برعهده می‌گیرند.

 


تشویق نوجوان برای موفقیت در تحصیل، پیدا کردن کار در خارج از خانه، کمک به خانواده در مواقع اضطراری در خانه ویتامینی است که اثر معجزه آسایی دارد.
فراموش کردن این دارو می‌تواند به اندازه افراط در مصرف آن زیانبار باشد. پدر آبراهام تصور می‌کرد فرزندش تنبل است ولی نامادری اش می گفت که او هرگز آبراهام را سرزنش نکرده ‌است. پس از مرگ آبراهام، نامادری اش گفت: به نظر می رسید که فکر من و او با هم جور تر از او و پدرش بود.
به نظر می‌رسید جور بودن نتیجه قدردانی به موقع او از ناپسری قد بلندش بود که عضلاتش هم به اندازه مغزش کار می‌کردند.
هنگامی که یک نوجوان نمی‌تواند به طور جدی و دقیق کار کند پدر و مادر موظفند علل را جستجو کنند. حتما علتی یا سوء تفاهمی وجود دارد. آیا تکالیف مدرسه اش زیاد است؟ انگیزه کافی در او ایجاد نمی‌شود؟ کارهایی که در خانه به او ارجاع می‌شود موافق ذوق او نیست؟
روابط او با والدینش خوب نیست و به همین علت از قبول مسئولیت شانه خالی کرده و سعی می کند بچه باقی بماند؟ تنبلی و بی تفاوتی بیماری نیست بلکه مثل بیماری‌های جسمی نوعی علامت محسوب می شود.
به جای مبارزه با علائم بیماری باید با علت‌ها مبارزه کرد. نوجوانی که به طور دائم وظایف خود را فراموش می کند یا کارهایش را به ندرت به اتمام می رساند، حتماً دچار نوعی نگرانی و ترس بوده و پریشانی خاطر رنجش می‌دهد.
رها کردن چنین دختر و پسری از فشارهای درونی، می تواند انرژی های او را برای رسیدن به اهدافش آزاد کند. چنین عملی احتیاج به مطالعه دقیق زندگی او دارد.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *