نوجوانی و مشکلات این دوره

بلوغ موجب ایجاد تحولاتی است که روح آرام و کودکانه اطفال را منقلب می سازد و در درونشان طوفانی پدید می‌آورد. برخی از نوجوانان در مواردی از طریق غیر مشروع و مقبول به پیش می‌روند و برخی از نوجوانان در عالم بی خبری به سر می‌برند و احتمال اینکه کودکان آنان را فریب دهند، وجود دارد.
پایه بسیاری از انحرافات، مخصوصاً در آن چه به لغزش جنسی مربوط می شود، دوستی های غیر مجاز در گروه معاشران و همسالان است.
نوجوانان در وضع و شرایطی قرار دادند که به افراد محرم راز احتیاج دارند و چون پدران و مادران از کمک و یاری دادن به فرزندان عملا خودداری می‌کنند، نوجوان به هم سال خود پناه می برد تا از او اطلاعاتی به دست آورد و گاه ارتباط دو نوجوان با یکدیگر راه را برای روابط غیر مجاز باز می کند.
در سنین نوجوانی زمینه‌هایی که انحراف جنسی مربوط می شود، در نوجوان پیش می آید. برخی از تحقیقات دانشمندان حاکی است که در کشورهای غربی خود ارضایی به طور گسترده ای در بین دختران و پسران وجود دارد، ولی در کشورهای اسلامی خود ارضایی از نظر آماری کاهش دارد زیرا قدرت مذهب و تحریم‌ آن خود عاملی قوی برای جلوگیری از آن است.
بررسی و مطالعه حاکی است که این گونه انحراف ها در طبقه نوجوان دوره ما بیشتر از گذشته است زیرا عوامل تحریک کننده در زمان ما بیشتر از گذشته وجود دارد.
به طور فشرده باید گفت که مشکلات فراوان زیادی است درونی و بیرونی نوجوان را احاطه کرده است.
در دوره نوجوانی، نیروی تفکر و استدلال در نوجوان قوی شده، جهان بینی او وسیع و گسترده می شود. در نتیجه در برابر هزاران پاسخ و سوال و تردید قرار می‌گیرد، اما از آنجا که دچار غرور و خودخواهی است حاضر نیست مشکلات خود را با بزرگتران در میان بگذارد.

 


در مواردی نیز برخی از نوجوانان گمان می‌کنند که والدینشان با آنها رفتار مناسبی ندارند و در پرتو همیت توهمات، ارتباط آنان با بزرگترها به سردی می گراید.
نوجوان بسیار حساس است و نوعی بی اعتنایی و بی توجهی تار و پود هستی او را بر باد می‌دهد و بالاخره نوجوان مانند قایق کوچکی است که در اقیانوس متلاطم طوفانی در حال حرکت است و هر لحظه احتمال دارد که طعمه امواج خروشان اقیانوس گردد.
بدیهی است که رها ساختن نوجوان کاری غلط و اشتباه است و آن چه منطقی به نظر می‌رسد این است که نوجوان را باید راهنمایی و ارشاد کرد.
البته در درجه اول، این راهنمایی و ارشاد باید توسط پدران و مادران و معلمان و مربیان انجام شود تا نوجوان از تلاطم های خطرناک نوجوانی نجات یابد.
در دوره نوجوانی این خطر ها فرا راه نوجوان قرار دارد:
۱٫ خطر دست کجی و دزدی وجود دارد. نوجوانی که به دزدی عادت کرده، آرام آرام در گروه های بزرگ و باندها شرکت می‌جوید.
۲٫ فرار از خانه و مدرسه و ولگردی، توسط معاشران ناباب به او انتقال داده می‌شود.
۳٫ سقوط در باندهای فساد و تباهی اخلاقی که توسط گروه نوجوانان پی‌ریزی شده است.
۴٫ خطر آلودگی نوجوان به دستکاری و خود ارضایی در بسیاری از نوجوانان فراگیر می شود.
۵٫ خطر بی رغبتی نسبت به تحصیل و درس خواندن در نوجوان وجود دارد.
همه این ها و مسائل فراوانی که به آنها اشاره نشده است دشواری هایی است که نوجوان در آستانه آنها قرار گرفته است و ممکن است در اثر بی توجهی و عدم مراقبت بزرگترها در لجنزار فساد و تباهی غوطه ور گردد.
در حالی که با مواظبت و مراقبت های لازم و درک و شناخت در حیات تازه نوجوان می‌توان او را از فساد و تباهی رهانید و انسانی والا و شایسته تحویل اجتماع داد.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *