نوزاد را در شادی هایتان سهیم کنید

حس شوخ‌طبعی در نوزاد ممکن است در حدود یک سالی شروع به شکل گیری کند. نوزادان از حدود چهار ماهگی شروع به خندیدن می کنند، اما اینگونه خنده ها، به خاطر احساس خرسندی از شرایط موجود و حس فیزیکی خوشایندی است که برایشان ایجاد می‌شود و کمتر به عنوان واکنش در مقابل مسائل خنده آور است.

نوزادان در یک سالگی، تا حدودی با اشیا و کاربرد آن آشنا شده اند و هر گونه ناهماهنگی در شکل یا طرز استفاده آن، موجبات خنده را برایشان فراهم می کند.( مثلاً عموی پسرم، جوراب او را روی گوش های خود می گذارد و به این صورت فرزندم از ته دل میخندد.)

هیچ چیز در زندگی به اندازه خنده نوزاد و جالب و شیرین نیست. خود من، هرگاه کار بامزه و خنده آور جدیدی به نظرم می رسد، سعی می کنم انجام دهم تا به این وسیله، سر به سر فرزندم بگذارم او پارک و بازی بپردازم. می‌توان گفت که با هم خندیدن و در کنار یکدیگر بودن، باعث می‌شود که حس دلبستگی و پیوند میان والدین و فرزندان به بالاترین حد خود برسد.

من هرگز اولین لطیفی را که پسرم در ۱۴ ماهگی ساخت، فراموش نمیکنم. او پاسخ سوال(( اسمت چیست)) را می دانست و اگر غریبه‌ای از این سوال را می پرسید به درستی جواب می‌داد. اما یک روز هنگامی که من این را از او پرسیدم، با چشمان پر از شیطنت خود، به من و پدرش خیره شد و گفت:((دادا)) و سپس شروع به خندیدن کرد.

این پاسخ، ناشی از مشکل حافظه، اشتباه و بی توجهی نبود؛ بلکه فقط میخواست شوخی کند و ما را بخنداند. این شوخی به اندازه‌ای برای من و همسرم جالب بود که برای چند دقیقه خندیدیم. پسرم از این کار بسیار خوشش آمده بود و به همین دلیل برای بیش از ۴ هفته، در پاسخ به این سوال، می‌گفت دادا، و سبب خنده و شادی خودش و من می شد.

با هم خندیدن، نه فقط ابزاری برای ایجاد پیوند واقعی و مستحکم میان مادر و فرزند است، بلکه سلامتی را نیز به همراه می آورد.

پروفسور آنت گود هارت، نویسنده کتاب خنده درمانی می گوید:(( خنده حقیقتاً قدرت سیستم ایمنی بدن را بالا می برد، قابلیت انعطاف سیستم قلبی و عروقی را افزایش میدهد، عملکرد ذهنی و عقلانی را تقویت می کند، اطلاعات را ثبت و ضبط می نماید و سبب ایجاد توازن در سیستم هورمونی بدن می‌شود. حال اگر مادران، کمی بیندیشند، متوجه می شوند که با ایجاد لحظه های شاد و خنده آور، می‌توانند تمام محاسن یاد شده را برای خود و فرزند دلبندشان به ارمغان آورند.))

کاری که یکی از دوستانم انجام داد، تصادف زمینه خنده نوزادش را فراهم کرد. پسرش از بو کشیدن مادر برای تشخیص خیس بودن پوشک او، خوشش آمده بود و این کار مادر ، برای او بسیار مضحک و خنده آور به نظر می رسید. دوست من عادت داشت سرش را خم کند و بو بکشد تا متوجه شود که پوشک فرزندش خیس است یا خیر. این عمل در ابتدا عادی به نظر می رسید، اما با واکنشی که پسرش نسبت به این کار از خود نشان داد، انجام این کار به نوعی سرگرمی و بازی برای مادر و فرزند تبدیل شد.

زمین خوردن افراد، چه از روی شوخی و دلقک بازی باشد و چه واقعاً اتفاق بیفتد، کودکان را به خنده وا می‌دارد. البته اینگونه خندیدن ، به هیچ وجه مغرضانه نیست؛ زیرا نوزادان نمی توانند درک کنند که کسی که زمین خورده در معرض آسیب جسمی قرار گرفته است. در حقیقت آنها بدون هیچ سوء نیتی، فقط از تغییر شکل ظاهری افراد به وحشت می آیند و شاد می‌شوند.

والدین باید فهرستی از کارهای بامزه را در ذهن خود پرورش دهند و به این وسیله، موجبات خنده نوزاد را فراهم آورند. به عنوان مثال، دوستم برای خنداندن فرزندم، پاهای خود را در دو طرفه جاروی دسته بلندی قرار می دهد و حالتی مثل اسب سواری به خود می گیرد و با این کار پسرم از خنده روده بر می شود.

همچنین همسرم به طور اغراق آمیزی، از خود صدای سکسکه در می آورد با این کار سر به سر فرزندمان می‌گذارد. یکی دیگر از دوستانم نیز سر خود را تکان میدهد و با موهای فرفری خود سبب شادی و خنده فرزندم میشود. باید به خاطر داشت که انجام کارهای خنده دار و شوخی کردن با فرزندان، به عنوان وسیله ای موثر، در جهت زدودن کج خلقی ها و رفتارهای نامناسب دلبندانم آن به شمار می رود و پدران و مادران می توانند با به کارگیری شیوه های متفاوت، زمینه این شادی را فراهم آورند.

در نیمه دوم دو سالگی، مادر می‌تواند با تعریف کردن لطیفه، موجبات خنده فرزندش را فراهم کند. در حقیقت پس از گذشت مدت زمانی از آغاز این کار، مادر متوجه سلیقه فرزندش در رابطه با نحوه بیان لطیفه و استفاده از

عبارات و اصطلاحات خنده آور خواهد شد. در مجله(( والدین)) آمده است که:(( مردم بیشتر به لطیفه هایی تمایل دارند که ترس ها و نگرانی ها را از آنها دور کند و این مسئله در مورد کودکان نوپا نیز صدق می‌کند. این کودکان ترجیح می دهند لطیفه هایی را بشنوند که در مورد مهارتهای جدیدی است که آموخته اند، همچون آداب پشت میز نشستن، راه رفتن و درست صحبت کردن.))

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *