هدف کودکان از سینما رفتن چیست؟

والدینی قصد گردش و تفریح دارند ، همراه هم به پارک یا کنار رودخانه می روند . یکباره تصمیم می گیرند که به سینا بروند و لحظاتی را نیز در آن جا سپری نمایند . صبح روز تعطیل است و همه ی افراد خانواده جمع شده اند . آن ها در مورد برنامه های که برای آن روز دارند صحبت می کنند . یکی می گوید خوب است به سینما برویم . نظر او مورد علاقه سایرین قرار می گیرد .
در مثالهایی که بیان شد ، هیچ یک از افراد خانواده ، حتی نمی دانند چه فیلمی در انتظار آن هاست و شاید نمی دانند که به کدام سینما خواهند رفت . بدون هدف راه می افتند و پس از آن تازه تصمیم می گیرند که به تماشای چه فیلمی بروند . فیلم را از روی نام آن ، عکس های جلوی سینما و یا تبلیغی که از آن دیده اند ، انتخاب می نمایند .
اگر قصد تفریح دارید ، سینما بدترین جای ممکن است ، بنابراین بهتر است که به جای سینما به کوه بروید یا از باغ وحش ، موزه یا نمایشگاه دیدن کنید و یا به پارک بروید و در آنجا توپ بازی کنید . دوست شما می گوید که فلان فیلم را دیده ام . بسیار فیلم جالبی بود . شما هم تصمیم می گیرید به دیدن آن فیلم بروید . با خود می گویید : خوب است که فرزندم را همراه خود ببرم .
فرزند شما ، در مورد فیلمی تعریف می کند که همکلاسی هایش دیده اند . این است که از شما می خواهد او را به تماشای آن فیلم ببرید یا به او اجازه بدهید که با دوستانش به تماشای آن فیلم برود .


در این موارد هم ، هدف خاصی دنبال نمی شود . شاید برای شما این سوال پیش بیاید که سینما رفتن که هدف نمی خواهد ، این همه صحبت یعنی چه ؟ می خواهیم فیلمی ببینیم و لذتی ببریم ، مگر این کار اشکالی دارد ؟ در جواب شما عرض می کنم که ممکن است این موضوع برای شما اشکالی نداشته باشد ، ولی در مورد کودکان وضع فرق دارد .
برای کودکان لذتی از دیدن فیلم به دست می آید ، بسیار بی ارزش تر از لذتی که از بازی و تفریح ، حاصل می شود . کودکان در سنی هستند که مشغول آموختن و یادگیری می باشند ، بنابراین اگر فیلمی دارای نکات منفی باشد ، تاثیرات منفی زیادی بر کودکان می گذارد . صحنه های برخورد ، دعوا و حوادث، ممکن است برای شما ، لذت بخش باشد ولی این مسائل باعث تغییر شخصیت کودک می گردد .
کودکی که فیلم های حادثه ای زیاد می بیند ، خشونت طلب می شود در حالی که این موضوع در بزرگسالان کمتر اتفاق می افتد . فیلمی که در آن صحنه ی دعوای زن و مرد ، طلاق ، بی مهری به فرزند ، کلک زدن همسر ها به یکدیگر ، فریب کودکان ، خیانت دوستان ، مشکلات زندگی و …. وجود دارد ، ممکن است برای شما آموزنده باشد و از آن درس های زیادی بگیرید ولی این گونه فیلم ها ، برای کودکان بدآموزی دارند . آن ها به کودکان می آموزند که خانواده مکان امنی نیست ، پدر و مادر او مطمئن نیستند ، ممکن است پدر و مادر او از هم جدا شوند .
علاوه بر این گونه آموزش ها این فیلم ها باعث افسردگی کودک می گردند . فیلم هایی که سرانجام خوبی ندارند ، باعث ناراحتی زیادی در کودک ایجاد کرده و شادی او را از بین می برند . با توجه به همه صحبت هایی که بیان شد ، متوجه می شویم که سینما رفتن و دیدن فیلم برای کودکان ، نوعی تفریح و وقت گذرانی نیست ، بلکه نوعی آموزش است .

چگونه از سینما استفاده کنیم ؟
کودک را فقط به دیدن فیلم های آموزنده ای که مخصوص کودکان استببرید . فیلمی را که خودتان دیده اید و متوجه شده اید که برای کودک خوب است و یا فیلمی را که افراد متخصص می گویند خوب است انتخاب کنید . اگر چنین فیلمی در سینما پخش نمی شود ، کودک را به سینما نبرید ، چرا که رفتن به سینما آنقدر ها مهم نیست . بنابراین اولین نکته در استفاده از سینما ، انتخاب فیلم مناسب می باشد .
نکته بعدی این است که خودتان همراه کودک به سینما بروید . اگر قرار است کودک همراه با دوستان خود به سینما برود ، باید شخص بزرگتری همراه آن ها باشد . این شخص می تواند مربی مدرسه یا کودکستان یا یکی از والدین باشد . قبل از سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی ، به کودک اجازه ندهید که به تنهایی یا همراه با دوستان ، بدون مربی به سینما برود . بعد از این سن ، اشکالی ندارد که گاهی بدون بزرگتر ها به سینما برود .
تماشای فیلم باید فکر کودک را به کار اندازد . او باید از فیلم درس بگیرد ، بنابراین اگر کودک شما فقط به صحنه های زد و خورد ، ماجراجویی و نکات خنده دار فیلم توجه می کند ، او را راهنمایی کنید . از او بپرسید که داستان فیلم چه بود ؟ می خواست چه درسی به ما بدهد ؟ چه قسمت هایی از فیلم را پسندیدی؟ فکر میکنی چه قسمت هایی از فیلم باید عوض می شد ؟
می توانید قسمت هایی از فیلم را تعریف کرده و نکات آن را بیان کنید . مثلا دیدی وقتی پسرک فریاد می کشید ، اطرافیانش چه قدر ناراحت می شدند . بنابراین نکته ی دیگر این است که بعد از دیدن هر فیلمی ، مقداری در مورد آن بحث کنید . بحث ها باید به گونه ای انجام شوند که کودک یاد بگیرد ، فیلم را با دقت بیشتری تماشا نماید .

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *