وقتی ترس زندگی را مشکل می‌سازد

ترس‌های کوچک و فراوان در یک کلاس
دانش آموزان در کلاس درس تعلیمات دینی مدرسه فنی حرفه ای، در ارتباط با موضوع من از چه می ترسم؟ ترس های زیادی را به زبان آوردند.
ماریا از سگی در حیاط خانه ای می ترسد که هر روز مجبور است در مسیر رفتن به مدرسه از کنار آن رد شود.
هلگا از دندان پزشک می ترسد. به همین دلیل تا به حال دو بار وقت ویزیت دندانپزشکی اش را به تاخیر انداخته است با وجودی که دندان درد هم داشته است.
کلاوس از وقتی بالابر برای مدت کوتاهی از کار افتاد و او مجبور شد داخل آن منتظر کمک بماند، ترجیح می دهد برای رفتن تا آپارتمان شان در طبقه ۶ از راه پله استفاده کند.

حتی یک ترس کوچک هم می تواند عواقب بزرگی داشته باشد

تعریف ترس: ترس احساسی معمولاً ناخوشایند اما طبیعی است که در واکنش به خطراتِ واقعی ایجاد می‌شود.

هر ترسی – حتی فوبی های خاص – شامل ترس از یک موضوع یا شیء خاص و یا یک موقعیت معین، همچنین شامل اجتناب خود آگاهانه از چنین موضوعات، اشیاء یا موقعیت هایی می باشند. در فوبی شدید معمولاً حالاتی مشابه هراس بروز می‌کند.

 

مبتلایان درباره رفتار افراطی و غیرمعقول خویش آگاهی دارند اما چون نمی توانند با آن مبارزه کنند از آن رنج می‌برند.
انواع معینی از فوبی های خاص در بسیاری از افراد یافت می‌شوند. این حالت‌ها تنها زمانی نام بیماری به خود می‌گیرند که فرد از وجود آنها در رنج و عذاب باشد و در زندگی روزانه اش مجبور باشد به محدودیت‌های زیادی تن دهد.
برای مثال فوبی پرواز با هواپیما می‌تواند باعث شود که دیگر فعالیت‌های شغلی فرد نیز به مخاطره بیفتد. فوبی های خاص و متعددی وجود دارند که به طریقه بروز و ظهور شان بستگی دارند. دسته بندی معتبر و مطمئنی از فوبی های خاص در زیر آمده است:
۱٫ ترس از حیوانات
این ترس شامل ترس از سگ‌ها، عنکبوت ها، مارها، زنبور ها و غیره می‌شود. فوبی حیوانات اغلب در سنین کودکی آغاز می‌شود.
۲٫ ترس از حوادث دنیای پیرامون
شرایط خاص در طبیعت مانند ارتفاع، طوفان و غیره که موجب بروز ترس می گردند.
۳٫ ترس از خون، آمپول یا جراحات
به محض رویت خون، جراحات، آمپول یا تجهیزات پزشکی ترس های غیر قابل کنترلی بروز می کنند که گاهی انجام یک درمان پزشکی ضروری را غیر ممکن می سازند. این افراد برخلاف افرادی که دارای اختلالات دیگر ترس هستند در اغلب موارد حالات بیهوشی را هم تجربه می کنند.
۴٫ ترس های وابسته به موقعیت
موقعیت ها و شرایط خاص و معین مانند وسایل نقلیه، تونل‌ها، پل ها، آسانسورها، پرواز، رانندگی سبب بروز ترس هایی می شوند که به اندازه ترس مکانی فراگیر نیستند.
۵٫ ترس های دیگر
تمامی فوبی های خاص باقیمانده جزء این دسته محسوب می شوند برای مثال ترس از بیماری های خاص مانند سرطان و ایدز.
انواع ترس های وابسته به موقعیت، در کنار ترس مکانی نیز پیش می‌آیند. با این وجود، ترس مکانی بیش از فوبی هایی مانند فوبی آسانسور یا فوبی پل، منجر به محدودیت های همه جانبه در زندگی می شود.

 

ترس‌های مزبور شبیه ‌ترس مکانی آموخته می‌شوند. برخی از انواع فوبی‌ها مولفه های ارثی قوی تری نسبت به دیگر انواع دارند. زیرا آنها در طول تاریخ از نظر زیست شناختی و حیاتی مفید بوده اند مانند ترس از تاریکی، ارتفاع یا ترس از مار و حیوانات وحشی.
غلبه بر فوبی های خاص بر اساس این اصل بنیادی صورت می‌گیرد که آنها در غلبه بر ترس مکانی چه نقشی ایفا کرده‌اند. در موارد معین جایی که ایجاد اعتماد به نفس در درجه اول اهمیت قرار دارد مثلاً در فوبی سکسکه یا فوبی دندانپزشک، بیشتر روش گام به گام درمان ترس توصیه می شود تا روش سریع و متمرکز.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *