ویتامین های عشق با فرزندان (قسمت سوم)

بچه های خود را نوازش کنید
بچه ها نیاز دارند به طور منظم در آغوش گرفته شوند و نوازش شوند. روزی ۴ بار در آغوش گرفتن برای بقا، هشت بار در آغوش گرفتن برای قوت گرفتن و ۱۶ بار در آغوش گرفتن برای رشد مفید است.
اگر می خواهید بچه هایتان موفق و سعادتمند باشند مطمئن شوید که به اندازه کافی در آغوش گرفته می شوند.

مرتب به بچه هایتان بگویید چقدر دوستشان دارید
بچه ها نیاز دارند به طور مستقیم و اغلب اوقات این پیام را بشنوند: تو را دوست دارم. ما می‌توانیم از جملات زیر برای ابراز محبتمان به بچه ها استفاده کنیم. تو را همانطور که هستی دوست دارم. چقدر خوشحالم که تو دختر هستی.
با اطمینان دادن مکرر به بچه ها که موجوداتی دوست داشتنی و لایق هستند ما احساس قوی بودن را در آنها تقویت می‌کنیم.

از منحصر به فرد بودن فرزندان خود تجلیل کنید
بچه ها وقتی افراد مهم خانواده منحصر به فردی آنها را حس و ستایش می کنند، شکفته می شوند و رشد می‌کنند.
آنها طریقی که با ایشان برخورد می‌شود را یاد می‌گیرند و احساس منحصر به فرد بودن کنند. با اجرای برنامه های عملی به بچه های خود کمک کنید تا به منحصر به فردی خودشان پی ببرند.

 

 

از زبان تشویق استفاده کنید
بچه ها به تشویق نیاز دارند. همانطور که نباتات به آب محتاجند. آنها بدون تشویق نمی توانند به زندگی ادامه دهند. سعی کند روی کوشش ها و موفقیت فرزندتان تمرکز کنید نه خصوصیات او.
برای نمونه به جای آنکه بگویید تو بچه بی نظیری هستی، می توانید بگویید از تو واقعا متشکرم که در آوردن مواد غذایی از سوپر مارکت به من کمک کردی.

حقایق را یکسره نگویید، مثل قصه برای او بگویید
حتی اگر پاسخ کودک را نمی دانید در مقابل انگیزه پاسخگویی سریع، مقاومت کنید. برای بحث نقطه شروع قائل نشوید. این کار باعث تقویت تصور غلطی می شود که کودکان اغلب در مدرسه یاد می‌گیرند: علم فقط مجموعه ای از حقایق است که باید در ذهن نوجوانان انباشته شود. علم قابل توصیف است.
بهترین راه جواب دادن به سوال کودکتان شروع داستان سازی به کمک خود اوست. اگر پرسید که چرا شب تاریک است؟ بگویید: بگذار ببینم چه تفاوتی هست که شب از روز تاریک تر است.

به آنها فرصت فکر کردن بدهید
همه از کودکان بزرگتر انتظار دارد که سریع جواب بدهند. تحقیقات انجام شده در سه دهه گذشته نشان می‌دهد وقتی از نوجوانان سوالی می شود، معمولا برای شنیدن پاسخ یک ثانیه یا کمتر صبر می کنند و برای کودک فرصت فکر کردن وجود ندارد. در حالی که اگر زمان پاسخگویی نوجوانان به سه ثانیه یا بیشتر افزایش یابد پاسخ آنها منطقی تر، کامل تر و خلاقانه تر خواهد بود.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *