ویتامین های عشق با فرزندان (قسمت ششم)

فرایند دوست یابی را برای کودک کمرو تسهیل کنید
سعی کنید که در هر جلسه مهم کودک خجالتی را در کنار کودکان دیگر بیاورید. یک کودک خجالتی در موقعیتی تازه حتی اگر بتواند یک دوست پیدا کند، احساس آسودگی بسیار بیشتری خواهد کرد و نهایتا بارز دیگر کودکان نیز تعامل بیشتری پیدا می کند.
والدین و معلمان می تواند فرایند دوست یابی را تسهیل نمایند. مثلاً از این طریق که از دو کودک بخواهند امروز با هم بازی کنند یا با هم دوست شوند و سپس با هر دوی آنها درباره علایق یا فعالیت‌های مشترک شان صحبت نمایند.

از زدن برچسب خجالتی به فرزندتان خودداری کنید
والدین وقتی دارند با دیگران صحبت می کنند، گاهی اوقات در جلوی خود کودک بیان می‌کنند که او خجالتی یا کمرو است و این اشتباهی بزرگ است. در چنین کودکانی که آنها را خجالتی می‌نامیم این گرایش ایجاد می شود تا شروع کنند درباره خود به عنوان فردی خجالتی فکر کنند و سپس این نقش را پذیرفته و کامل نمایند، بدون اینکه بخواهند برای تغییر این وضعیت هرگونه تلاشی کنند.

فرزندتان را برای تعامل داشتن با دیگران تشویق کنید
کودکان خجالتی را تشویق کنید تا با دیگران صحبت کرده، به آنها به پیوندد یا با آنها تعامل داشته باشند، چرا که برای آنها شانس تغییر وجود دارد. اگر این تشویق‌ها را برای موقعیت های خاص و معین انجام دهید بیشترین کارایی را خواهد داشت.

 

 

کودکتان را به خاطر داشتن رفتار معاشرتی پاداش دهید
پاداش های مورد انتظار می توانند به عنوان عوامل برانگیزنده نیرومند اثر داشته باشند. وقتی یک کودک خجالتی، رفتاری معاشرتی انجام می دهد او را تشویق کرده و به او پاداش دهید.

برای ارتباط با دیگران به کودکتان کمک کنید
برخی از کودکان خجالتی نمی‌دانند در موقعیت های معین، مانند وقتی که با کودکی تازه ملاقات می کنند چه بگویند.
والدین می‌توانند از این طریق به کودکان خجالتی کمک کنند که آن ها را تشویق نمایند تا به انجام تمرین مهارتهای اجتماعی بپردازند.

فرزندتان را مورد تمسخر قرار ندهید
طرد شدن یا دوری گزین اجتماعی و تمسخر همگی می‌توانند در ایجاد رفتار خجالتی نقش داشته باشند. بنابراین کودک خود را مورد تمسخر قرار ندهید و همچنین اجازه ندهید که هیچ کس دیگری نیز چنین رفتاری انجام دهد.
حتی در صورت لزوم کودک خود را باید از چنین موقعیت هایی که موجب طرد شدن یا تمسخر او می شود دور کنید.

به ظاهر خود و فرزندتان اهمیت دهید
وقتی شما در خودتان احساس شایستگی می کنید، به تمیزی و مرتب بودن و اتودار بودن لباس خود توجه می کنید ولی وقتی در ذهن خود احساس شایستگی نمی کنید حاضرید به هر شکلی لباس بپوشید هر چند که کثیف، نامرتب و چروکیده باشد.
وقتی لباس تمیز و مرتب و اتوکشیده می‌پوشید احساس خوبی به شما دست می‌دهد و حتی رفتارشان تا حدی تغییر می کند و حاضر نیستید خیلی از رفتارهای بدی را که پیش از این داشتید تکرار کنید.

به او یاد دهید چگونه مشکلات را حل کند
از بستن بند کفش گرفته تا یادگیری عبور از خیابان، هر کدام به نوبه خود مهارتی است که کودک را به سوی استقلال شخصی سوق می دهد.
وقتی فرزندتان با مشکل مواجه می شود خواه دردسری است که دوستش برایش به وجود آورده است و یا پازلی است که قادر به درست کردن آن نیست، می توانید به این ترتیب به او کمک کنید.
در ابتدا مشکل را مشخص کنید، سپس اجازه دهید او راه حلش را ارائه کند. همچنین مشخص کنید چه مراحلی را برای رسیدن به آن راه حل باید طی کند.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *