ویتامین های عشق با فرزندان (قسمت هشتم)

کمک کردن به دیگران را به کودک بیاموزید
به منظور شاد زیستن، کودک باید احساس کند که عضوی با ارزش از اعضای یک جامعه بزرگ است و می‌تواند در زندگی دیگران مثمر ثمر باشد.
شما می توانید به طرق مختلف به او کمک کنید تا این احساس مفید بودن در او به وجود بیاید. می توانید از او بخواهید که اسباب بازی های قدیمی خود را که دیگر به آنها نیازی ندارد به خانواده های نیازمند ببخشد.
در هنگام خرید هفتگی از او بخواهید چند قلم جنس برای هدیه دادن به دوستان و یا بچه هایی که از نظر اقتصادی در وضعیت نسبتا پایینی قرار دارند انتخاب کند. کودکان می توانند لذت کمک به دیگران را از سنین بسیار پایین بیاموزند.

به جا و به موقع کودک تان را تشویق کنید
هنگامی که فرزندتان در جهت هدف مشخصی پیشرفت داشته و یا مهارتی به دست آورده به گفتن آفرین بسنده نکنید.
وارد جزئیات شوید. به نکاتی که شما را تحت تأثیر قرار داده اشاره کنید؛ مثلا بگویید: من از این درخت هایی که کشیدی خیلی خوشم آمده است. این روش برای کودک بسیار مهم و با ارزش است. در مقابل زیاده روی هم نکنید.

 

 

حس هنردوستی را در فرزند خود تقویت کنید
بی شک شما این تئوری را شنیده اید که گوش دادن به موسیقی کلاسیک باعث پرورش قدرت مغز در کودک می گردد. وانگهی موسیقی و رقص یا هر هنر دیگری، روح کودک را هم تحت تأثیر قرار داده و احساس خوش‌بینی نسبت به خود را در او تقویت می‌کند.
تحرک داشتن همراه با صدای موسیقی یا بازی با رنگ‌ها باعث تخلیه هیجانات و انرژی زائد کودک گردیده و راهی نو برای بیان احساسات کودک نسبت به خود و دنیای اطرافش می باشد.

به حرف های فرزندتان با دقت گوش کنید
با دقت گوش کردن به حرف های فرزندتان نشان دهنده اهمیتی است که به او می دهید و این امر را به خوبی احساس می کند.
به این ترتیب به او می‌گویید که چقدر برایش ارزش قائلید. آیا می‌خواهید شنونده بهتری برای او باشید؟ سرسری به حرف‌های فرزند گوش نکنید. اگر فرزندتان در حین انجام کاری صحبت می‌کند کارتان را متوقف کرده و به او گوش کنید. هرگز صحبت فرزندتان را قطع نکنید. جملاتش را ادامه ندهید و از او نخواهید که با عجله حرفش را تمام کند حتی اگر همه این حرف‌ها را هم قبلا شنیده باشید.

به تغذیه صحیح فرزند خود توجه کنید
اگر فرزندتان کم حوصله و بد اخلاق شد این احتمال وجود دارد که گرسنه باشد. اگر هنوز وقت غذا نشده چیزی برای خوردن به او بدهید اما دقت کنید که سبک و مغذی باشد. تغذیه صحیح در رفتار و کردار کودک نیز موثر است. از جمله مواد غذایی مناسب برای وعده های بین غذا می‌توان به ماست کم چربی، میوه تازه یا خشک، بادام کوهی و نان گندم کامل اشاره کرد.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *