ویتامین های عشق با فرزندان (قسمت پنجم)

امواج عشق و مهربانی او را پرورش دهید
لازم است والدین نشان دهند که با ادب و تواضع و مهربانی با مردم رفتار کردن درست به اندازه موفقیت مدارس و ورزش مهم است.
کودکانی که از نظر عاطفی پرورش پیدا می کنند شانس بیشتری برای پیشرفت در زندگی دارند. تحقیقات نشان داده است که مهندسان خلاق الزاما کسانی با بهره هوشی بالا نبوده اند بلکه کسانی بودند که بهتر می توانستند با همکارانشان رفتار کنند.

در مواقع مورد نیاز، محدودیت های لازم را برای او به کار ببرید
کودکان نیاز دارند بدون قید و شرط دوست داشته شوند تا بذرهای عزت نفس در آنها رشد کند.
اما این دوست داشتن بی قید و شرط به این معنی نیست که هیچ محدودیتی نباید اعمال شود. اعمال محدودیت به کودک، چه دختر و چه پسر نشان می دهد که چقدر برای شما مهم است.
وقتی کودکتان از حد خود تجاوز می‌کند ناراحتی خود را نسبت به رفتار کودک نشان دهید نه نسبت به خود او.

 

 

به تدریج وظایف روزانه را به او محول کنید
جالب است از کودکی هر روز وظیفه کوچکی به کودک خود واگذار کنید. با این کار شما عادت خوبی مثل مسئولیت پذیری، دقت، وقت شناسی و احترام گذاشتن به افراد و چیزهای مختلف را در تمام زندگی او ایجاد می‌کنید.

مفهوم زمان را به طور ملموس و عینی برای کودکتان توضیح دهید
می‌توانید هر روز هفته را با انجام فعالیتی که روی کاغذ برایش ترسیم می‌کنید نشان دهید.
مثلا روز جمعه را با تفریح و بازی و حضور پدر و مادر در خانه، روز سه شنبه را روز خرید کردن و خلاصه هر روز هفته را با فعالیت یا برنامه منظمی که اکثرا در روزهای هفته برای کودکان تکرار می شود، به صورت نقاشی برایش تعریف کنید و گاهی از فرزندتان بخواهید که یکی از روزهای هفته را برایتان نقاشی کند، در این صورت روزهای هفته برای کودک معنادار می‌شود.

به کنجکاوی کودک تان در مورد خداوند پاسخ دهید
روح و ضمیر ناخودآگاه بچه ها به دنبال کشف راز و رمزها و شگفتی های این جهان پهناور می باشد.
بحث و گفتگو در مورد خداوند متعال با کودکان باعث می‌شود که آنها احساس آرامش و امنیت خاصی پیدا کنند. بهترین روش ممکن برای پرورش جنبه معنوی زندگی کودکان، گفتگو های ساده و خودمانی در زمانی است که فرزندان شما لحظات شیرین زندگی را تجربه می کنند و یا از چیزی شگفت زده شده اند.
به طور مثال قبل از غذا خوردن برای او توضیح دهید که این غذاها از جانب خداوند است و ما باید از او سپاس گذاری کنیم و همگام با کودکتان مراسم شکرگزاری را به جا آورید.

از کمرویی او پیشگیری کنید
هنگامی که با فرزندتان صحبت می‌کنید به چشمانش نگاه کنید تا او نیز جرات نگاه کردن پیدا کند و اعتماد به نفس کسب کند.
کودک هنگامی می تواند به خوبی سخن بگوید که والدین گوش هایشان را در اختیار او قرار دهند و با دقت تمام به حرف‌هایش گوش کنند.
بنابراین بهتر است والدین به حرف های کودک بدهند زیرا این امر در جلوگیری از کمرویی بسیار موثر است. دیگر مهارت های اجتماعی مثل ورزش، نقاشی، طراحی، قصه‌گویی نیز در تقویت روحیه کودک بسیار موثر می باشد.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *