ویژگی های عزت نفس کم در نوجوان

استعدادهای خود را دست کم می گیرد. می گوید: نمی توانم این یا آن کار را انجام بدهم، هیچ وقت نمی توانم فلان کار را یاد بگیرم و …
احساس می‌کند که دیگران ارزشی برایش قائل نیستند. در محبت و پشتیبانی والدین یا دوستانش تردید دارد و یا احساس می‌کند که آنها اصلا به او علاقه ندارند و از او حمایت نمی کند.

 

احساس ناتوانی می‌کند، عدم اطمینان و احساس درماندگی در بیشتر کارهایش وجود دارد، با مسائل و مشکلات، قدرتمندانه برخورد نمی کند.
به آسانی تحت تاثیر دیگران قرار می‌گیرد، اندیشه و رفتارش اکثراً متأثر از کسانی است که اوقاتش را با آن ها می گذارند؛ او در اکثر مواقع تحت نفوذ شخصیت‌های قوی قرار می‌گیرد.
عواطف و احساسات محدودی از خود نشان می دهد، به طور کلی پی در پی فقط رفتارهای خاصی چون: بی قیدی، خشونت و بدخلقی را از خود نشان می دهد. والدینش می‌توانند پیش بینی کنند که در هر موقعیت باید منتظر کدام یک از واکنش‌های او باشند.
از موقعیت‌های نگران‌کننده فرار می کند. در برابر فشارهای روانی، به خصوص ترس، خشم و یا شرایطی که باعث پریشانی او می‌شود کم تحمل است.
بهانه جویی می‌کند و زود ناامید می شود. نازک نارنجی است، نمی تواند انتقاد و یا درخواست های غیر منتظره را بپذیرد و برای انجام ندادن درخواست ها بهانه می‌آورد.
برای ضعف های خود، دیگران را سرزنش می کند، اشتباهات و ضعف‌های خود را نمی پذیرد و اکثراً افراد دیگر یا بدشانسی را باعث مشکلاتش می داند.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *