پسرتان را زیاد تحسین کنید

کودکان عاشق این هستند که تحسین شوند. یکی از شادی های زندگی و سر و کار داشتن با بچه ها این است که صورتشان را وقتی که کاری را خوب انجام داده اند و ما دریافته ایم درخشان از غرور و شادی بیابیم.
تحسین، پسران را به وجود می‌آورد چون به آن نیاز دارند، اما به آنها انضباط شخصی را نیز می آموزد. پسران از طریق تحسین و تشویق، پیام های واضح و مثبتی را در مورد نحوه گذراندن زندگی خود و اینکه چه کاری باید انجام دهند، به جای شنیدن کارهایی که نباید بکنند دریافت می‌کنند.
بسیاری از افراد به خصوص مردان، تحسین کردن را – به ویژه اگر مربوط به پسران باشد – کار دشواری می دانند. تحسین موجب می شود آنها احساس کنند که برای دانستن و یادگیری مسئولیت دارند.

 

از سوی دیگر انتقاد و سرزنش، ممکن است این حس را در آنها به وجود بیاورد که آن توانایی شگرف را از دست داده‌اند و این حالت خطرناکی است.
بعضی ها نمی دانند که چه چیزی را ستایش کنند و یا چه کلماتی را به کار ببرند. سایرین بر این باورند که تحسین، پسران را خودپسند، یا تنبل و از خود راضی می‌کند که این چندان عالی نیست. اما تحسین شدن و مورد توجه قرار گرفتن معمولا موجب تلاش بیشتر پسران می‌شود و به آنها می آموزد که قدر دیگران را نیز بدانند.

پدر و مادر
– می توانیم برای دادن نظر موافق خود بگوییم: فوق العاده است. عالی است. خوب است و متشکرم واقعا مفید بود. این عبارت‌ها قدردانی را می‌رساند.
– هر روز نکته ای برای تحسین، قدردانی و توجه بیابید.
– می توان پسرها را برای مهارت‌های فکری (مانند: انتخاب‌ها، افکار، توانایی حل مشکلات) و مهارتهای اجتماعی (مانند سودمندی، درک، مشارکت و حل گرفتاری ها) و مهارت های جسمانی (مانند استفاده صحیح از قیچی، ساختن اشیا، ورزش) و خوب کار کردن تحسین کرد.
– دقیق برخورد کنید: به جای اینکه از فوق العاده بودن پسرتان صحبت کنید کاری را که انجام داده تحسین کنید.
– تلاشی را که انجام داده بیشتر از نتیجه نهایی تحسین کنید.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *