پسرتان را همان گونه که هست بپذیرید، حتی اگر رفتارش را دوست ندارید

هر پسر باید همانگونه که هست پذیرفته شود، نه فقط به دلیل آنکه خوب یا موفق بوده و یا مطابق با شخصیت آرمانی مورد نظر شما عمل کرده است.
اما اگر او پیوسته خود را در قالبی که برایش تعیین کرده‌اید جا دهد، به سرعت هیبت و هویت خود را از دست خواهد داد و به سختی خود واقعی اش را خواهد شناخت.
پسران جوان احتمالا بیشتر از دختران مورد مواخذه قرار می‌گیرند. آنها غالبا پر سر و صداتر و غیر قابل کنترل هستند، بیشتر در معرض حوادث هستند، چون کمتر تابع نظم هستند و کمتر توانایی شرح احساساتشان را دارند، چون زبان آنها دیرتر باز می‌شود.
سرزنش های ناشیانه مخالفت را برمی انگیزد و می‌تواند لطمه بزرگی به آنها وارد کند. اگر می‌خواهید او را برای این مسائل مورد مواخذه قرار دهید واقعیت‌های ویژگی های فردی او را از اعمالش جدا کنید.

 

با این کار خللی در ارزشی که او برای خود قائل است وارد نمی شود، ضمن آنکه او می آموزد که رفتار خود را مهار کند و عواقب آن را دریابد.
یک پسر پر سر و صدا، غالباً سالم و سرحال و در عین حال خسته کننده است. تنها به این دلیل که رفتار یا تمایل ویژه او را نسبت به چیزی نمی پسندید، از وی سلب اعتماد نکنید. هرگز نگذارید که زیر باران سرزنش های شما احساس نابودی کند.

پدر و مادر
– برای اینکه دیدگاه مثبتی داشته باشید، پیش از آن که رفتارش را تفسیر کنید به نکات قوت او بیندیشید.
– برای توصیف رفتار پسرتان واژه های خوب یا بد را به کار نبرید، چون او آن واژه ها را بازتاب وجود خویش تلقی خواهد کرد، در عوض آنچه را که مورد تایید یا نفی شماست، شرح دهید.
– گفتن این عبارت: الان به نظرم رفتارت … نشان می دهد که فقط رفتار فعلی او را نفی می کنید.
– کتک زدن او با دست یا یک شی باعث می‌شود که احساس کند او را دوست ندارید.

 

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *