چرا تک فرزندها اغلب خیلی حفاظت می شوند؟

بعضی از والدین دائما به کودکشان اخطار می دهند که با غریبه ها حرف نزنند، تمام وقت از همه طرف مواظب آنها هستند. گرچه منطقی است که جانب احتیاط را بگیرید تا این که بعدا تاسف بخورید، اما هر قدر هم که بخواهید، نمی توانید امنیت صد درصدی تک فرزند خود را تضمین کنید، حتی اگر این کار را هم بتوانید انجام دهید، تا کی خواهید توانست که آن را ادامه دهید؟

تک فرزندی

مطمئنا، اکثر والدین خود را افردای می دانند که سخت تلاش می کنند تا مقصد سر نوشت فرزند خود را مشخص سازند، اما والدین بچه های تک فرزند با مشکل حفاظت بیش از حد فرزند مواجه هستند. از آن جایی که رابطه ی آن ها با تک فرزند خود بسیار صمیمی است، تصور می کنند که دخالت در تمامی جنبه های زندگی تک فرزند خود امری طبیعی است و بخشی از رابطه ی آن هاست، بنابراین در خانواده های تک فرزند میل بالایی برای بیش تیماری کودک وجود دارد، که این بیش تیماری می تواند برای تک فرزند به یک نقص تبدیل شده و نگذارد که آن ها به صورت طبیعی رشد کنند، به شیوه ای که با تجارب خود و تا حدی با آزمون و خطا رشد کنند.

به جای اینکه بیش تیمار باشیم، باید به کودک خود تکنیک هایی را آموزش دهیم که بتواند مسائل را به شیوه ای منطقی تشخیص و تفکیک کند، به عنوان مثال:اعتماد به نفس لازم را در او پرورش دهیم تا نهایتا بتواند به عنوان فردی توانمند در اجتماع زندگی کند. مساله این است که یادگیری تک فرزند ما فقط با تصمیمات خوب نیست، بلکه درک پیامد های تصمیمات بد نیز منجر به یادگیری می شود. این مساله به خصوص برای والدین تک فرزند بیش تر مصداق دارد، زیرا نمی توانند شاهد اشتباه تک فرزندی شوند که خیلی روی آن سرمایه گذاری کرده اند.

چگونه والدین از بیش تیماری تک فرند خود اجتناب کنند؟

  1. لیستی از ترس های خود تهیه و سپس مواردی را که باعقل جور در نمی آید، حذف کنید.
  2. از توانایی های حقیقی فرزند خود در مراحل مختلف تکامل وی آگاه باشید. فرصت هایی برای ماجراجویی و فرصت هایی برای شکست خوردن برایش فراهم کنید.
  3. اجازه دهید کودک مشکلاتش را خودش حل کند. همیشه سعی نکنید که همه کارهایش را انجام دهید.
  4. از موقعیت هایی که بی خیال بودن شما مهم است، آگاه باشید. پس بدون این که کودک از ترس شما مطلع شود، به راحتی کنار بکشید. اجازه دهید، دریابد که چگونه کارها را به تنهایی اداره می کند.
PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *