چرا و چطور “نه گفتن” را به کودک خود بیاموزیم؟

بسیاری از کودکان قدرت نه گفتن نداشته و نمی توانند به خواسته های غیر معقول دیگران پاسخ منفی بدهند. این کودکان اغلب دچار مشکل شده و در صورت عدم اصلاح رفتارشان، افرادی آسیب پذیر خواهند شد که به راحتی توسط دیگران مدیریت می شوند. برخی والدین از فرمان پذیری کودک شان بسیار راضی بوده و تحمل نه شنیدن را ندارند. اما اگر از آسیب های فرمان پذیری مطلق آگاه باشیم، شیوه ی متعادل تری را برخواهیم گزید.  نه گفتن ضمن افزایش عزت نفس کودکان، زمینه ساز برقراری روابط اجتماعی بهتر می شود. لازم است آموزش شجاعت و مهارت نه گفتن به کودک تان را از سن دوسالگی شروع نمایید.

نه گفتن به کودک

چطور نه گفتن را به کودک مان آموزش دهیم؟

  1. به کودک تان یاد دهید که در مواجه با افرادی که می خواهند به زور او را بغل کرده یا ببوسند، ضمن احترام از آنها خواهش کند که از این کار اجتناب نمایند.
  2. لازم است کودک با واژه ی “نه” بیشتر آشنا شود. بسیاری از والدین در پاسخ به همه ی خواسته های کودک با او موافقت کرده و همراهی اش می کنند. اما لازم است در برخی مواقع نیز به او نه بگویید تا نه گفتن و نه شنیدن را به عنوان امری عادی بپذیرد.
  3. هنگامی که کودک تان خوراکی تعارف می کند در صورتی که شما میل به خوردن ندارید، به او نه بگویید تا کودک متوجه شود که نه گفتن به روابط آسیب نمی زند.
چرا و چطور “نه گفتن” را به کودک خود بیاموزیم؟
1 رای - میانگین 5
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *