چرا کودک از خوردن امتناع می کند؟

امتناع کودک از خوردن ممکن است به دلایل زیر باشد:
– فعالیت زیاد و در نتیجه خستگی
– فعالیت کم و در نتیجه کمتر گرسنه شدن
– نخوابیدن
– کم بودن فاصله میان وعده ها با غذاهای اصلی
– اظهار نظر مبنی بر دوست نداشتن غذا توسط بزرگ ترها

اگر کودک به خوردن بعضی غذاها علاقه نشان نمی دهد چه باید کرد؟
اگر کودک به خوردن بعضی غذاها علاقه نشان نمی دهد مادر باید آن غذا را به شکل و روش مختلف درست کند. مثلا در کودکی که گوشت نمی خورد باید گوشت را بسیار ریز کرد و به غذا اضافه کرد یا به صورت چرخ کرده یا کوفته قلقلی به غذا اضافه کرد.

 

از گوشت سفید استفاده کنید و اگر به هیچ وجه گوشت نمی خورد از زرده تخم مرغ، عدس، لوبیا چیتی، شیر و ماست استفاده کنید.
کودکان غذاهایی مثل ماکارونی و کتلت دوست دارند. می توان گوشت را همراه با این غذاها به آنها داد. اگر شیر نمی خورند ماست یا دوغ را جانشین آن کنید و یا از پنیر همراه گردو و بادام استفاده کنید. اگر سبزی یا میوه نمی خورد هر نوع را که می خورد به او بیشتر دهید و یا می توان میوه ها رنده کرد و به کودک خوراند و سبزی ها را داخل سوپ یا آش بریزید.
اگر کودک شما تخم مرغ نمی خورد می توانید آن را رنده کنید و به سوپ اضافه کنید یا اینکه با سیب زمینی پخته رنده کنید. یا می توانید تخم مرغ را به صورت کوکوی سبزی یا کوکوی سیب زمینی یا املت به کودک بدهید.

اهمیت ریزمغذی ها در جلوگیری از اختلال رشد
روی
کمبود روی در کشورهای در حال توسعه نسبتا شایع می باشد روی نه تنها در رشد قدی بلکه در رشد وزنی هم موثر است. روی باعث افزایش سرعت رشد در دوران نقاهت می شود. روی در غلات با پوست و حبوبات، گوشت قرمز، ذرت، آجیل، لوبیاچیتی، لوبیا قرمز، شیر مادر یافت می شود.

آهن
کمبود آهن نسبتا شایع می باشد که منجر به کم خونی و اختلال در رشد وزنی، ضعف عمومی، بد خلقی می شود. آهن در غلات، حبوبات، گوشت قرمز، ماهی، مرغ و جگر یافت می شود.
اگر چای و قهوه بلافاصله پس از خوردن این مواد مصرف شود جذب آهن مختل می شود.

کلسیم
کمبود کلسیم در رژیم غذایی باعث نرمی استخوان و تاخیر رشد می شود. کلسیم در شیر مادر، شیر گاو، ماست، پنیر، کشک و سبزی های با برگ سبز تیره وجود دارد.

ید
کمبود ید باعث اختلال رشد غددی می شود. ید در نمک یددار و غذاهای دریایی یافت می شود.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *