چطور سخنرانی را از کودکی به فرزندمان آموزش دهیم؟

ممکن است شما از کودکتان بخواهید که شعری که به خوبی به آن مسلط است را در جمع بخواند اما او نسبت به خواندن شعر مقاومت نشان دهد. برخی کودکان علی رغم خجالتی نبودن، حاضر نیستند در حضور جمع صحبت کرده یا شعر بخوانند.

یکی از دلایل طفره رفتن کودک میتواند ترس باشد. ممکن است کودک تصور کند اشتباهاتی در صحبت کردن دارد و احتمال دارد کسانی او را تمسخر نمایند. طبعا صحبت در میان جمع غریبه سخت تر هم می شود.

سخنرانی کودک در جمع

اما چه باید کرد تا کودکمان در میان جمع راحت تر صحبت کند؟

  1. اورا مجبور به صحبت کردن نکنید به خصوص وقتی درمیان جمعی غریبه است.
  2. سعی کنید با کودکتان در مورد موضوع های مختلف گفتگو کرده و کتاب های فراوانی را برایش بخوانید.
  3. سخنرانی را با یکدیگر تمرین کنید. در جمع های خانوادگی، ممکن است ابتدا شما و همسرتان به سخنرانی پرداخته و سپس بخواهید کودکتان نیز سخنرانی نماید. پس از هر تمرین نیز به نقد محترمانه ی سخنرانی یکدیگر بپردازید. از کودک تان بخواهید که حتما سخنرانی شما را نقد کند. تمرین نقد، دقت او را افزایش خواهد داد.
  4. اگر کودک تان در زمینه موسیقی فعالیت دارد ازاو بخواهید در کنار سخرانیش موسیقی نیز بنوازد.
  5. در ابتدا با صدای معمولی سخرانی کنید و پس از مدتی صدای خود را بلند کنید و آن را به عنوان یکی از قوانین در نظر بگیرید.
  6. پس از مدتی صداهای سخنرانی را ضبط کرده و آن را با هم گوش کنید. هر هفته صداهای خود را پخش کرده، ایرادهایتان را برطرف کنید و پیشرفت های خود را در یک کاغد بنگارید..
  7. زمان سخنرانی را حدود ۵ دقیقه در نظر گرفته و به مرور آن را افزایش دهید.
  8. از کودک تان بخواهید فرض کند در یک سالن اجتماعات برای جمع بزرگی در حال سخنرانی است، راه رفتن روی سن و بهبود زبان بدن سخنرانی را نیز با او تمرین کنید.
  9. در نهایت چند نفر از کسانی که کودک تان دوستشان دارد را به جمع تان اضافه کرده و از کودک تان بخواهید برای آنها سخنرانی نماید.
PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *