چطور کودک مان را به مطالعه علاقمند کنیم؟

والدین به عنوان الگوی فرزندانشان تاثیر زیادی در مطالعه آن ها دارند، بر این اساس اگر می خواهید فرزندانی اهل مطالعه داشته باشید، موثرترین فعالیت آن است که خودتان اهل مطالعه باشید. بهتر است هنگامی که کودک در حال بازی کردن، مشاهده کارتون و … است، کتاب را با صدای بلند برایش بخوانید تا تحریک شود. در این صورت ممکن است خودش به سمت شما آمده، کنارتان نشسته و با دقت بیشتری گوش فرا دهد. شاید تصور کنید هنگامی که کودک در حال بازی است به صدای شما گوش نمی دهد اما درواقع کودک در هنگام بازی توجه بیشتری به شما داشته و علاقمند به کتاب می شود. بر این اساس خواندن کتاب به صورت غیر مستقیم تاثیر عمیق تری خواهد داشت.

مطالعه کتاب کودک

در مورد مطالعه کودکان به نکات زیر توجه فرمایید:

– از دوران نوزادی برای کودک تان در زمان پیش از خواب کتاب بخوانید تا به مرور به آن عادت نماید. در این صورت بدون مطالعه به خواب نخواهد رفت. این عادت می تواند تاثیر بسیار خوبی در رشد کودک داشته باشد.

– از کتاب های لطیف، جالب و سازگار با روح کودک استفاده کنید. البته موضوع کتاب در سن زیر یک سال اهمیت کمتری دارد. دقت داشته باشید که اگر کودک شما به موضوع خاصی توجه بیشتری نشان داد، شما نیز بیشتر به آن موضوع بپردازید.

– به رده سنی مشخص شده بر روی کتاب دقت کنید.

– با صدای یکنواخت کتاب نخوانده و تلاش کنید صدای تان را بالا و پایین ببرید. روان و ساده مطالعه کرده و اصول فن بیان را آموخته و به کار بگیرید.

– در صورتی که کتاب داستان می خوانید، برای هر شخصیت صدای متفاوتی داشته و مثل یک نمایشنامه رادیویی کتاب را قرائت کنید. این شیوه به تقویت خلاقیت و قدرت تخیل کودک کمک خواهد کرد.

– بر اساس سن کودک، علاقه و شرایط زمانی، میزان مطالعه تان را تنظیم کرده و در زمان کتاب خوانی زیاده روی نکنید.

– بهتر است در مطالعه کتاب از همسر خود کمک بگیرید. همکاری پدر و مادر در مطالعه، کودک را از لحاظ احساسی بیشتر تامین نموده و به او احساس امنیت می دهد.

– از حدود ۳ سالگی به بعد برای خرید کتاب، کودکتان را همراه خود به کتاب فروشی برده و او را در انتخاب مشارکت دهید. در سنین پایین تر ممکن است کودک تان به ظاهر کتاب اهمیت بیشتری دهد، با این حال به انتخابش احترام گذاشته و به مرور به او یاد دهید که در انتخاب به موضوع و محتوا توجه بیشتری داشته باشد.

– فضایی را برای مطالعه در خانه اختصاص داده و ترجیحا آن بخش را با قفسه های کتاب، میز و صندلی مناسب تجهیز نمایید. مکان اختصاصی مطالعه می تواند موجب افزایش شوق و تمرکز کودک در مطالعه گردد.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *