چگونه به فرزندمان عشق بورزیم

مهم ترین هدیه پدر و مادر به فرزند، عشق است. آنها نیاز به محبت دارند و هیچ هدیه ای در دنیا برای آنها با ارزش تر از عشق پدر و مادر نیست، پس چرا کلمه ساده دوستت دارم را از او دریغ می کنید؟
زمانی او نوزاد بود و برای آغوش شما دست و پا می زد و اشک می‌ریخت.
اکنون هرچند او بزرگ شده است، اما احساس نیاز به محبت و آغوش شما را از دست نداده است. به او بگویید دوستش دارید، او را ببوسید و در آغوش بگیریدش. تمام اعضای خانواده نیاز به محبت و نوازش را در درون خود احساس می‌کنند، اما از آشکار کردن آن خجالت می‌کشند.
اما بالاخره یک نفر باید برای این کار پیش‌ قدم شود. هنگامی که فرزندتان در حال تماشای تلویزیون می‌باشد، او را روی زانویتان بنشانید، موهایش را نوازش کنید، دستش را بگیرید و دستانتان را دور بدنش حلقه کنید و او را در آغوش بگیرید و ببوسید.
خانم جوانی می گفت: در دوران کودکی پدر و مادرم هرگز مرا دوست نداشتند و مانند یک فرد اضافی با من رفتار می‌کردند و همیشه به من می گفتند که من به درد هیچ کاری نمی خورم.
اکنون نیز احساس کمبود محبت و عاطفه و ناامنی می‌کنم و اصلا اعتماد به نفس ندارم. چون فکر می کنم انسانی به درد نخور هستم.
ابراز محبت، فرزندانتان را از روابط جنسی نامشروع و یا مواد مخدر و جنایت دور نگه می‌دارد و به طرف شما می کشد. نوجوانی به من گفت: مدتی به ماری جوانا معتاد بودم اما خیلی زود آن را ترک کردم. وقتی پدر و مادرم فهمیدند بسیار عصبانی شدند و از خطایم چشم پوشی نکردند و مرا نبخشیدند و آنقدر خطایم را در سرم کوبیدند که احساس بیهودگی، پوچی و تنهایی می‌کنم. خیلی دوست دارم خودکشی کنم اما جراتش را ندارم.

 

 

هم بازی و دوست فرزندانتان باشید
یک روز صبح دخترک سه ساله در آشپزخانه نشسته بود و به ظرف شستن مادرش نگاه می کرد. به محض اینکه مادر کارش تمام شد، دخترک دامنش را کشید و گفت: بیا باهم عروسک بازی کنیم. مادرش فکر می کرد که اگر تنها در کنار او باشد برای دخترش کافی است.
در حالی که منظور دختر کوچولو از بازی‌، ابراز محبت بود. روزگار گاهی مهربان و بر وفق مراد و گاهی بی رحم و مملو از ناامیدی ها است. زندگی نیز برای فرزندانمان بازی و سرگرمی نیست. زندگی او در جامعه ای پر از گرگ صفت و پر از فراز و نشیب است.
او روزی بزرگ می شود و باید یاد بگیرد که چگونه روی پای خودش بایستد. او برای این کار از شما الگو می‌گیرد و رفتار، دیدگاه و عقاید شما به نوعی درون او نیز شکل می گیرد.
خلاقیت در تخیلات و رویا یکی از اصول خوشبختی می باشد. خلاق باشید، آن وقت متوجه می‌شود که برای کامیابی و لذت حتماً هم نیاز به پول نیست.
حداقل هفته ای یکبار جشنی کوچک خانوادگی بگیرید. شامی عالی و خوشمزه بپزید. شمع روشن کنید و میزی رویایی بچینید. حتی برای مسائل جزئی چون زود آمدن شوهرتان به خانه، ۲۰ گرفتن بچه ها در مدرسه، جشنی کوچک با شوهر و فرزندان تان بگیرید.
زنان از نیروی حسی عجیبی برخوردارند که آنها را قادر می کند که خود را به دیگران انتقال دهند و یا حس آنان را درک کنند.
با فرزندانتان دوست باشید و بگذارید احساس صمیمیت و دوستی شما را درک کنند. او به محیط خانه و توجه کامل شما و پدرش نیاز دارد. بعضی از مردان می‌پندارند که تنها محبت مادر برای ارضای نیازهای فرزندان کافی است و پدر تنها نقش حاکم و رهبر خانه را ایفا می‌کند.
در حالی که فرزندان به محبت مادر و پدر در کنار هم نیاز دارند و اگر کمبود یا نقصی از جانب هر کدام وجود داشته باشد، فرزند احساس کمبود می‌کند و افسرده می شود.

 

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *