چگونه تماشای تلوزیون را برای کودکان سودمند کنیم

برنامه های مفید و مناسب کودکان را شناسایی کنید و آن ها را به کودک خود معرفی نمائید . توجه کنید ، برنامه ای مناسب کودکان است که علاوه بر اینکه دارای نکات آموزنده است ، جذاب هم باشد . داشتن رنگ های شاد ، متحرک بودن ، بیان مطالب و صحبت ها به شکل قابل فهم ، کمی شوخی کردن و خنده دار بودن، وجود قهرمانی در فیلم که دارای صفات برجته باشد ، به پیروزی رسیدن قهرمانان نقش های خوب ، وجود چند کودک هم سن و سال او در فیلم ، یا استفاده از عروسک ها ، مواردی هستند که برنامه را برای کودک جذاب می نمایند . بعد از اینکه برنامه های مفید و آموزنده را به کودک معرفی کردید ، از کودک بپرسید که آیا نسبت به آن ها علاقه دارد یا خیر ؟
اگر علاقه ای به آن برنامه ندارید ، نشان می دهد که این برنامه برای کودک جذاب نیست . اگر این برنامه خیلی مفید است و در این موضوع شک ندارید ، کودک را برای تماشای این برنامه تشویق کنید .


برای تشویق کودک به تماشای تلوزیون می توانید از تقویت کننده ها استفاده نمائید .
یکی از روش هایی که هم برای تشویق کودک به دیدن برنامه ی آموزنده مفید است و هم باعث سودمندتر شدن تماشای تلوزیون می شود ، این است که توجه کودک را به نکاتی از فیلم جلب کنید . همراه با کودک به تماشای تلوزیون بپردازید و به هنگام تمام شدن برنامه ، از کودک خود سوالاتی نمایید و یا در مورد برنامه با او بحث کنید . این برنامه می خواست چه چیزی را به ما بیاموزد ؟ فکر می کنی وقتی فلانی این کار را کرد ، چه منظوری داشت ؟ وقتی کودک بزرگتر شد ، می توانید در مورد مسائل مختلف با هم بحث کنید . مثلا این فیلم را چه جور دیدی؟ نظرت در مورد نورپردازی ، بازیگری و … چه بود ؟ و سوالاتی از این قبیل .
به کودک اجازه ندهید برنامه هایی را که مناسب او نیست ، تماشا کند . برای این کار توجه کودک را به کار دیگری جلب نمایید . کودک ، هیچ گاه حاضر نیست بازی ، تفریح و سرگرمی را کنار بگذارد و و به تماشای تلوزیون بپردازد ، بنابراین اگر برای او برنامه مناسبی داشته و خودتان ، علاقه فوق العاده ای به تماشای تلوزیون نداشته باشید ، به راحتی می توانید ساعات دیدن تلویزیون و نوع برنامه ها را کنترل کنید .

 

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *