کار کردن کودکان

۲۵۰ میلیون کودک در دنیا مجبور به کار کردن هستند. بعضی ها از ۵ سالگی کار می کنند تا به خانواده شان کمک کنند. نه تنها در کشورهای فقیر، بلکه حتی در اروپا، کودکان در مقابل دستمزدی ناچیز کار می کنند.

کار کردن کودک

شرکت ها، کار گاه ها، کار خانه ها، در هر جای دنیا که بتوانند از کودکان بهره می برند. چرا؟ چون به کودکان دستمزد کمتری می دهند، آنها را آسانتر وادار به کار می کنند و آنها چاره ای چز اطاعت ندارند. بهره کشی و استثمار از بچه ها در قالیبافی ها، کارگاه های شستشوی فلزات با اسید، جدا کردن زباله ها، کوره های آجر پزی، از بالا آمدن آفتاب تا غروب، در برابر دستمزد بسیار ناچیزی انجام می شود. برخی از بچه های کوچیک آن قدر کار می کنند تا ازخستگی از پا می افتند. کودکانی که مجبورند کار کنند از حق و حقوق خود بی خبرند، اغلب از والدین خود دورند و جدا از آنها زندگی می کنند و هیچ وسیله ای برای دفاع از خودشان ندارند، از تغذیه ی درست و کافی محرومند، کتک می خورند، در معرض همه ی خشونت ها و خطرات محل کار قرار دارند. آنها بیشتر از بزرگتر ها زخمی می شوند و در اثر کار آسیب می بینند. چشم هایشان ضعیف می شود، ستون مهره های آنها کج می شود، درست رشد نمی کنند. این کودکان، تقریبا همیشه از مدرسه محرومند و هرگز معنای کودکی را نمی فهمند.

کشور هایی که پیمان حقوق کودک را امضا کرده اند متعهد شده اند از کودک، در مقابل کار هایی که سلامتش را به خطر می اندازد و مانع تحصیل او می شود حمایتت کنند متاسفانه درهمین کشور ها، قانون های دقیقی برای مشخص کردن سن کودکان وجود ندارد. این از آن مواردی است که پیمان باید تغییر کند و اصلاح شود.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *