کدام برنامه های تلویزیونی برای کودکان مناسب است و کدام مناسب نیستند؟

برنامه‌هایی که برای کودکان مناسب نیست: اکثر برنامه‌هایی که برای بزرگسالان تهیه می‌شود. پخش آگهی های بازرگانی در فواصل فیلم های بزرگسالان و تغییر صحنه ها شکل گیری دامنه توجه کودک را تهدید می‌کند. برنامه هایی که از شبکه‌های ماهواره‌ای پخش می‌شوند نیز محتوای مناسبی ندارند و اعمال خشونت در آنها به وفور دیده می شود.
نوع خاصی از برنامه که باید از آن اجتناب کرد: اخبار شبانگاهی. اخبار شبانگاهی پر است از تصاویر وحشتناک، هشدار درباره فجایع قریب‌الوقوع در سرزمین های دور و نزدیک. کودکان خردسال نمی‌دانند که مثلاً فلان کشور از خانه آنها بسیار دور است. آنها درباره تعداد و وسعت کارهای بد و انسان های بد نگرانی های بی موردی را در ذهن خود می‌پرورانند. اجازه دهید که دنیای آنها کوچک، امن و قابل پیش بینی بماند. یک کودک دو ساله به اندازه کافی وقت دارد که از وقایع تلخ زندگی آگاه شود.

 

برنامه هایی که برای کودکان مناسب است: برنامه‌هایی که برای کودکان طراحی شده است، خصوصاً اگر در فواصل آنها پیام بازرگانی پخش نشود. در مورد کارتون هایی که برای کودکان بزرگسال تهیه می‌شود دقت کنید، به خاطر اینکه برخی از آنها رفتارهای پرخاشگرانه ای را نمایش می دهند که ممکن است کودکان نوپا از آنها تقلید کنند.
برنامه هایی که برای کودکان مناسب تر هستند: مدت کوتاهی دست از کار کشیده و بنشینید تا برنامه‌های آموزشی تلویزیون را همراه کودکتان تماشا کنید. به عنوان مثال مستندی که ممکن است مورد علاقه شما و کودکتان باشد. اگرچه این امر باعث می شود که فرصت انجام کار دیگری را نداشته باشید اما در عوض این فرصت‌ را به شما می دهد که چند دقیقه ای استراحت کرده و در کنار فرزند خود باشید.
اگر می‌خواهید بر ارزش آموزشی برنامه بیفزایید می توانید به نظرات مورد بحث در برنامه تاکید کنید. اگر می‌خواهید فقط استراحت کنید، استراحت کنید. به آموزش کودک آسیبی نخواهد رسید.
از تلویزیون به گونه ای استفاده کنید که مجموعه ای از برنامه‌های آموزشی را برای کودک خود پدید آورید. در کتابخانه خود در جستجوی کتاب هایی باشید که با شخصیت‌ها یا موضوع مورد بحث در برنامه ای که تماشا می‌کنید در ارتباط باشند.
حتی وقتی که تلویزیون خاموش است درباره برنامه‌های آن گفت گو کنید. در صورت امکان مشابه یا مکمل آنچه که در تلویزیون تماشا می‌کنید را در خانه انجام دهید مانند پیاده روی در طبیعت، نقاشی با انگشتان دست، یا ساختن یک صحنه خاص یا دنیای تخیلی خود با استفاده از قطعه های خانه سازی.

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *