کشیدن مو در کودکان، علل و راه های درمان

کشیدن مو، در کودکان مانند لگد زدن، گاز گرفتن، نیشگون گرفتن و زدن یکی از راههایی است که کودک به وسیله آن سعی در کنترل محیط اطرافش دارد.
دلایل زیادی برای این رفتارها وجود دارد، اما واضح ترین آنها این است که کودک فهمیده که چه کارهایی واکنش دیگران را به همراه دارد.
به گفته مارک رابرتز، پروفسور دانشگاه ایداهو در رشته روانشناسی بالینی، این رفتار کودک درست مانند زدن کلید و روشن شدن لامپ است. کودک با خودش می گوید: چه جالب! وقتی موهای خواهرم را می کشم، او جیغ می کشد. شاید هم دلیل مو کشیدن از نظر او، متوقف کردن یک اتفاق ناخوشایند است.
مثلا دوستش می خواهد اسباب بازی اش را بگیرد و با کشیدن مویش دست از این کار بر می‌دارد. از آنجایی که مهارت‌های شناختی کودک، در حال رشد، او با این کار شرایطی را که برایش پیش آمده کنترل می کند.
صحنه ای را تصور کنید که خواهر بزرگترش آخرین شیرینی داخل ظرف را بر می دارد و کودکتان با کشیدن موی او صدای جیغش را در می آورد. به احتمال زیاد شما وارد عمل می‌شوید و خواهر بزرگتر را مجبور می کنید، شیرینی اش را با او تقسیم کند. احتمالاً دفعه بعد خواهر بزرگتر قبل از اینکه آخرین شیرینی را بر دارد کمی فکر می‌کند.
اگر کودکتان موهای خودش را می کشد، احتمالا ناراحت یا نگران است. این رفتار حتی می‌تواند نشانه نوعی اختلال عصبی باشد. اگر در این باره احساس نگرانی می‌کنید با پزشک صحبت کنید.
وقتی کودک موی کسی را می کشد، ابتدا مشتش را باز کنید.

 


۱٫ به او نشان دهید که چیزی نصیبش نمی شود. این کلیدی ترین راه حل برای متوقف کردن رفتار بدش است. با نادیده گرفتن کارش، به او می فهمانید که این روش عملی است و او با کشیدن مو، می‌تواند به خواسته اش برسد.
شرایطی را تصور کنید که کودکتان موی دوستش را کشیده است تا اسباب بازی او را بگیرد، و شما بدون کوچکترین اشاره‌ای، نسبت به اتفاقی که رخ داده می روید تا برای کودکتان داستان تعریف کنید و حواسش را پرت کنید.
کودکان اثرات متقابل روابط اجتماعی را درک نمی کنند، و تنها چیزی که با این کار به او می فهمانید، این است که با کشیدن موی دیگران می تواند حس ترحم شما را نسبت به خودش برانگیزد و شما را از آن خود کند.
کار درستی که باید انجام دهید این است که بلافاصله پس از کشیدن مو، اسباب بازی را به دوستش بازگردانید و همزمان بگویید ما، مو نمی کشیم. همین چند کلمه کافی است.
در این تکنیک باید سریع عمل کنید زیرا کودکان در لحظه زندگی می‌کنند. با این کار می فهمد که مو کشیدن حاصلی نداشت و اسباب بازی را از دست داد.
۲٫ وقتی کودک موی کسی را می کشد، ابتدا مشتش را باز کنید و فرد قربانی را نجات دهید. سپس دستش را محکم بگیرید و بگوئید: ما مو نمی کشیم. مو کشیدن درد دارد. بعد اگر خواستید می توانید از روش مهلت دادن استفاده کنید. او را بر روی صندلی بنشانید و خودتان هم کنارش بایستید.
اما هرگز در این یکی، دو دقیقه با او صحبت نکنید. وقتی مهلت یکی دو دقیقه تمام شد، درباره وضعیتی که پیش آمده با او صحبت کنید. حتی اگر هنوز مهارت زبانی او کامل نشده و نمی تواند صحبت کند، این کار را بکنید. زیرا نشان می‌دهید که مشکلات را باید با صحبت کردن حل کرد نه چیز دیگری (مثل مو کشیدن).
از او سوال کنید می دانی چه کاری کردی که اشتباه بود؟ بعد از جوابش ادامه دهید به نظرت چرا اشتباه بود؟ نگران نشوید اگر می گوید چون باید تنبیه می شدم. از نظر رشدی این پاسخ عادی است. شما ادامه دهید بله اگر مو بکشی تنبیه می شوی اما ما باید به یک چیز دیگر هم فکر کنیم. ما نباید موی دیگران را بکشیم چون ممکن است به آنها صدمه بزنیم.
منتظر معجزه نباشید که پس از این مکالمه همه چیز درست شود. کودکان به سختی موضوعی را یاد می‌گیرند و آنقدر باید این اتفاق تکرار شود تا در نهایت بفهمند که با این کار نتیجه‌ای نمی‌گیرند.
مقاومت کنید و تسلیم نشوید. به مرور زمان که مهارت کلامی او بهتر شد به او یاد دهید که از صحبت کردن برای حل مشکلش استفاده کند.
۳٫ هیچ گاه تلافی نکنید. هرگز سعی نکنید موهایش را بکشید تا به او ثابت کنید که این کار چقدر دردناک است. هدف کودک از کشیدن مو، ایجاد تغییر در شرایط است مثلا می خواهد دوستش را از تلاش برای گرفتن عروسکش منصرف کند؛ نه اینکه به کسی آزار برساند.
اما پیامی که از کار شما دریافت می‌کند این است: برای اصلاح کردن رفتار کسی، باید تلافی کنی. در صورتی که شما باید الگوی او باشید و به او یاد دهید که در هر شرایطی به جای آزار رساندن به دیگران باید از کلمات برای بیان خواسته هایش کمک بگیرید.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *