کلاس اول دبستان و نقش آن در زندگی کودک

کودکان در سن ۶ سالگی پای به کلاس اول دبستان می گذارند و خواندن و نوشتن رسمی را آغاز می کنند. مهم ترین درس های آنها در این سال شامل قرآن، املا، فارسی( خواندن و درک مطلب)، هنر (نقاشی خطاطی و کاردستی)، علوم طبیعی، بهداشت، ریاضی و ورزش می باشد.
بی شک پایه اول در آموزش دوره دبستان از بالاترین حساسیت و اهمیت برخوردار است چرا که اساس و شالوده شخصیت فکری اجتماعی فرد در آن بنیان نهاده می‌شود.
در واقع کلاس اول یک سال کاملاحیاتی در تحصیل کودکان بوده و اساس بسیاری از امور تحصیلی می باشد .
گاه موفقیت به دست آمده در این سال ،چنان قدرتی به آنان می دهد که آنها تا پایان فعال و پویا می‌ماند و بالعکس ،مواجه شدن با تجربه های ناموفق، موجبات عدم تحرک و یا ایستایی را در آنان پدید می آورد.


آغاز دبستان را سرآغاز” فطام روانی “دانسته اند زیرا کودک برای دست یافتن به تجربه استقلال در این سال گام های جدی تری را برمی دارد و برای اولین بار است که با رعایت قانون نظمی جدی به طور دقیق آشنا می‌شود .
برای او سال اول دبستان بسیار مهم تلقی می‌شود و معمولاً شوق وافری برای حضور در مدرسه دارد.
کودک کلاس اولی اشتیاق والدین را به حرکت در می آورد، آنان را برای خرید کیف و کفش بسیج می‌کند، راجع به نوع آن‌ها نظر می‌دهد، دلش به یاد مدرسه می تپد و در باره مدرسه و نحوه حضور در آن و نوع فعالیت هایش مکرر سوال می کند به نظر می رسد روز اول مهر برای او به عنوان نقطه عطفی در زندگی محسوب می شود .
در این راستا والدین و مربیانی موفق اند که این همه شوق و اشتیاق را در وجود فرزندان زنده و پاینده نگاه داشته، با عملکردی در سطح خویش بر اهمیت داشتن این سال حیاتی تاکید نموده و با همکاری مطلوب ،زمینه رشد و تعالی بیشتر کودکان را فراهم کنند.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *