کمال گرایی، تعلل و دروغگویی کودکان

کمال گرایی
کمال گرایی یعنی این باور که هر اشتباه یا نقصی هر چند جزئی، غیرقابل قبول است. برای غلبه کردن بر این باور، باید به کودک کمک کنید تا جهان را به صورت سیاه و سفید نبیند. برای نمونه به فرزندتان کمک کنید تا نکات زیر را درک کند:
– موفقیت نسبی بد نیست و اصولاً هر نوع تلاشی ارزشمند است.
– اشکالی ندارد که در همه چیز عالی نباشی. دست کم در یک زمینه توانایی خوبی داری و می توانی از آن استفاده کنی.
– عیبی ندارد که قیافه بی نقصی نداشته باشیم. اگر همه یک شکل بودند جهان خیلی خسته کننده می‌شد.
– گاهی چند دقیقه دیر رسیدن سر قرار مهم نیست. بدترین اتفاق ممکن چیست؟

 

 

تعلل
کمال گرایی می تواند موجب تعلل یا به تاخیر انداختن امور بشود. اگر معتقدید که هر تصمیمی می گیرید، باید درست باشد و به شدت از اشتباه کردن می ترسید، عاقبت به کلی از تصمیم‌گیری خودداری خواهید کرد و از هر کاری که به تصمیم گیری های بیشتری نیاز دارد بیشتر دوری می کنید به این می گویند تعلل.
راه های مقابله با تعلل عبارتند از:
۱٫ به کودک کمک کنید تا دشواری کار را با توانایی‌های خود مقایسه کند.
۲٫ به کودک نشان دهید که کاری را که خیلی سخت به نظر می رسد، می توان به بخش های کوچک و ساده تقسیم کرد.
۳٫ به تدریج به کودک اجازه دهید که برای انجام کار یا پروژه، مسئولیت بیشتری بپذیرد.
برخی کودکان حساس به این علت تعلل می کنند که پدر و مادر را درگیر مشکلات خود کنند. این کودکان عادت کرده‌اند که برای اطمینان بخشیدن به خود، توجه پدر و مادر را به خود جلب کنند حتی اگر این توجه منفی باشد.

دروغ گفتن
برای بسیاری پدر و مادرها، کنار آمدن با دروغگویی فرزندان، بسیار ناراحت کننده است. معمولا کودکان حساس، مظلوم و دوست داشتنی به نظر می‌رسند. در نتیجه وقتی کودک کار بدی مانند دروغ گفتن را انجام می دهد، پدر و مادر به شدت مایوس می‌شوند.
به استثنای کودکانی که مشکلات شدید رفتاری دارند بیشتر کودکان وقتی دروغ می‌گویند که فکر می‌کنند کار بدی کرده‌اند و نمی‌خواهند تنبیه شوند. از این نظر کودکان حساس با سایر هم سن هایشان تفاوتی ندارند. البته کودک حساس معمولا دو کار می کند که کودکان دیگر نمی کنند: کودک هم رفتار نادرست را بیش از حد بزرگ می کند و هم تنبیه احتمالی را.
بنابراین حتی بی احتیاطی های جزئی هم موجب اضطراب شدید کودک می‌شود و ممکن است او را به دروغگویی وادارد.
واکنش تند پدر یا مادر، ترس شدید کودک از تنبیه شدن را به یقین تبدیل می کند و امکان دروغ گفتن بیشتر را در آینده افزایش می دهد.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *