کودکان شاد و سلامت هیجانی کودکان

چرا آگاهی هیجانی اهمیت دارد
اگر کودک ما آگاهی هیجانی داشته باشد کیفیت زندگی او بهتر خواهد شد و او می توان آن را خواهد داشت که در شرایط موفقیت یا ناکامی همواره شادیخود را حفظ کند . یک کودک شاد ، قانع و خوش بین که می تواند از عهده ی پستی ها و بلندی های زندگی برآید ، به احتمال زیاد موفق خواهد بود .

لزوم افزایش سلامت هیجانی کودکان
کودک شما با رشد هیجانی مناسب به ویژگی های زیر دست پیدا می کند :
_ شور و شوق
_خویشتن داری
_استقامت
_ خودانگیختگی
_امید
_شادی


اما کودکی که آگاهی هیجانی او رشد پیدا نکرده است :
_تنگ نظر
_خود خواه
_خشن
_ناامید
_غمگین خواهد بود
آگاهی هیجانی مانند پلی است که ما را به خودمان و دیگران مرتبط می کند.
احساسات ما بر سلامتی ، نحوه یادگیری ، اعمال و رفتارمان تاثیر می گذارد . به همین علت ، کودکی که می تواندبا رضایت با احساساتش مدارا کند و احساسات دیگران را بشناسد و به آن ها به طور مناسب پاسخ دهد ، بر کودکی که چنین توانی ندارد ، پیشی می گیرد . چنین امتیازی بر جنبه های مختلف زندگی از جمله تعامل با افراد بالادست ، آشنایان ، اقوام ،دوستان و افراد هم رده تاثیر می گذارد .
کودک دارای آگاهی هیجانی ، فردی راضی است و معمولا زندگی موفقی دارد . کودکی که هیجان های خود را نادیده می گیرد ، به تدریج به ضعف سیستم ایمنی دچار می شود . به همین علت است که نادیده گرفتن احساسات به بیماری جسمی منجر می شود.
گرایش به سمت احساسات مثبتی مانند روابط عاشقانه ، طول عمر و بهبودی سریع تر بیماری های جسمی را به همراه دارد . کودکی که از نطر هیجانی سالم است ، از سلامت جسمانی بیشتری نیز برخوردار است . آگاهی هیجانی برای شادی کودک فوق العاده مهم است . کودک شاد با دیگران روابط بهتری دارد ، همچنین احتمال آن که در بزرگسالی شهروند خوبی شود ، بیشتر است .

پیامد های آگاهی هیجانی عبارتند از :
_گوش کردن با توجه و ایجاد تفاهم
_همکاری و تعامل
_ایجاد شادی و در نتیجه تقویت سیستم ایمنی
_کشف چیزهای تازه در مورد خود و دیگران و در نتیجه ،داشتن مغزی سلامت و فعال
_ تعمیق روابط و در نتیجه افزایش حس دوست داشته شدن
_عضویت در گروه های همکاری و مشارکت و در نتیجه داشتن حس تعلق
_برقراری ارتباط دو سویه مثبت و توان انتقال افکار و احساسات

افراد دارای آگاهی هیجانی
_ می دانند ((در این لحظه )) چه احساسی دارند که این برای شناخت خویشتن و آگاهی از خویش بسیار اهمیت دارد .
_به هیجاناتی که تجربه می کنند ، کنار می آیند ، در نتیجه از افسردگی در امان می مانند و از خود مراقبت می کنند.
_دارای خود انگیختگی هستند که اساس کنار آمدن با هیجانات است ( مانند به تاخیر انداختن خوشی ها ،زیرا چنین افرادی بسیار خلاق ، مراقب و ماهر هستند) .
_می توانند احساسات دیگران را بشناسند که پایه مهربانی و کلید نوع دوستی و همدلی است .
_می توانند روابط خود را مدیریت کنند . این توانایی بسیار اهمیت دارد ، زیرا در چارچوب برقراری روابط و هیجانات زیادی یروز می کند . همچنین کنار آمدن با هیجانات دیگران که بر ما تاثیر می گذارد نیز بسیار مهم است .

ویژگی هایی که این توانایی در افراد به وجود می آورد، عبارتند از :
محبوبیت ،تاثیرات شخصی و قدرت رهبری . کودکی که آگاهی هیجانی دارد به بزرگسالی با آگاهی و اعتماد به نفس کافی تبدیل می شود . چنین فردی هیجانات را احساس می کند ، با آن ها با روشی مناسب کنار می آید و رفتار سالمی دارد .او مهربان ،صادق و پذیرا است و می تواند در مواقع لزوم ((نه )) بگوید . رشد هیجانی به داشتن احساس خوب و سلامتی منجر می شود . اگر کودک شما اعتماد به نفس کمی داشته باشد ، بسیار محتمل است که نیاز های خود را در نظر نگیرد و به سلامتی خود اهمیت ندهد و در نتیجه، نا خواسته یک دور باطل ایجاد کند .

عزت نفس
به کودکتان کمک کنید عزت نفس خود را افزایش دهد ، زیرا داشتن عزت نفس نه تنها بر رفتار او تاثیر می گذارد و در روابط اجتماعی اش با دیگران موثر است ، بلکه بر رشد توانایی ها و سطح هیجانی او نیز تاثیر می گذارد . مثلا کودکی که غزت نفس کافی دارد شادتر است .
عزت نفس کودک شما رشد می کند اگر:
_ به او کمک کنید اعتماد به نفس خود را بالا ببرد .
_بدون هیچ پیش داوری به صحبت های او گوش کنید .
_با او ارتباط مثبت برقرار کنید .
_او را تحسین کنید .
_به جای اینکه فقط به کودکتان بگویید چطور آگاهی هیجانی داشته باشد ، آن را در خودتان ایجاد کنید.
_ نسبت به زندگی نگرش مثبت داشته باشید تا الگویی واقعی برای کودک خود باشید .
_ غزت نفس سالم خود را افزایش دهید
_ حامی کودک خود باشید .
عزت نفس کودک بسته به آن که چگونه فکر می کند ، عمل می کند و چه هیجاناتی دارد ، متفاوت است . تلاش کنید برای روزهای سخت زندگی ، در کودک خود غزت نفس کافی ایجاد کنید . کودکی که عزت نفس کافی دارد ، بیشتر به آگاهی هیجانی می رسد و بیشتر تمایل دارد با دیگران همدردی و همکاری کند ، از خود مراقبت کند ، با زندگی کنار بیاید ، شهروندی خوب و سالم باشد و استعداد های بالقوه خود را در زمینه های مختلف به فعل در آورد و آن ها را شکوفا کند .
به طور کلی می توان گفت کودکی که این ویژگی ها را دارد ، فردی خوشحال است .

 

برقراری ارتباط مثبت
یکی از راه های افرایش عزت نفس و در نتیجه آگاهی هیجانی در کودک ، برقراری ارتباط مثبت به جای ارتباط منفی است . در این جا منظور از ارتباط مثبت ، مهربانی ،پذیرش و صداقت است . اگر شما همدل باشید ، بدون فریب کاری با دیگران ارتباط برقرار کنید و به دیگران صمیمانه احترام بگذارید ، کودکتان نیز آن را از شما می آموزد . این ویژگی ها برای داشتن روانی سالم ضروری است .
برقراری ارتباط مثبت با کودک به آن معنی است که به او جملاتی بگوییم مانند آنکه ((من از با تو بودن لذت می برم )) ، ((دوستت دارم ، همیشه دوستت داشته ام و همیشه خواهم داشت )) ، ((تو به همین صورت که هستی دوست داشتنی هستی )) .خوب است این جملات را صادقانه با لبخند بیان کنید و در حالی که به آرامی روی شانه اش می زنید به او بگویید (( تو عشق منی )) .
برقراری ارتباط ((منفی)) به معنی سوء استفاده ، ریا کاری و پیش داوری است . به کار بردن این جملات ، نمونه ای از برقراری ارتباط منفی هستند :
(( خودت را جمع و جور کن ، تو به هیچ دردی نمی خوری )) ، (( وقتی هم سن تو بودم ، قدر کوچکترین چیز ها را می دانستم ، تن لش قدر نشناس )) ، (( تو نمی دانی چقدر خوش شانس هستی ، مفلوک ، احمق کوچولو ، مغزت اندازه ی گنجشک است ! )) به این ترتیب پدر و مادر ها می توانند هنگام برقراری ارتباط با کودک خود مثبت یا منفی باشند .

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *