کودکان و اعتیاد پدر

از نظر بعضی از انسان ها کودکان در سنین پایین متوجه خوب و بد بودن رفتار پدر و مادر خود نمی شوند ولی کودکان هستند که با رفتارهای نامناسب والدین دچار آسیب های شدید روحی و روانی می شوند. کودکان فرایند یادگیری خود را از خانواده شروع می کنند پس کنش های اصلی که مسیرهای انحرافی را مهیا می سازد معمولا از الگوهای رفتاری پدر و مادر به فرزندان انتقال می یابد.
امروزه اعتیاد یکی از اساسی ترین مسائل اجتماعی جامعه ماست که می تواند نیروهای کارامد و جوانمان را به تخریب کشاند و راه مصیبت های انحرافی دیگر را نیز هموار سازد.
خانواده، خود به مثابه پایه و اساس ساخت اجتماعی جامعه است، به گونه ای که سلامت جامعه همواره در گرو سلامت خانواده است.
نتایج بررسی مشترک دفتر کنترل مواد مخدر سازمان ملل و سازمان بهزیستی کشور بین سال های ۷۷ – ۷۸ حاکی است که ۴/۹۳% از معتادان ایرانی را مردانی تشکیل می دهند که بین ۲۳ تا ۴۴ سال سن دارند.

 

اعتیاد

 

در خانواده هایی که پدر اعتیاد دارد، فرزندان هر روز شاهد ستیز والدین هستند و از نظر دریافت مهر و عطوفت و کنترل و نظارت و حمایت پدر، در شرایط گیج کننده ای به سر می برند زیرا پدر در هنگام مصرف مواد مخدر و نشئگی حاصل از آن، بسیار خوش خلق و با عطوفت می شود و نقش نوازشگریش از حد می گذرد و در هنگام خماری و دیر شدن مصرف چنان بی قرار و لبریز از عصبانیت می شود که کمترین توجهی به نیاز اساسی فرزندان نمی کند.
در فضای چنین خانواده ای همواره نگرانی و تشویش حاکم است، چرا که هر لحظه، بیم دستگری پدر وجود دارد. رفت و آمدهای نامنظم پدر و معاشرت های مشکوک او بر این نگرانی می افزاید. پدر به جای این که نقش حمایتی خود را ایفا کند خود به حمایت شونده ای مبدل می گردد.
در بسیاری از موارد نقش نان آوری پدر تغییر جهت می دهد، به جای اینکه با دست پر به خانه بازگردد گاهی با دست پر از منزل بیرون می رود و اجناس منزل را برای فروش و تامین مواد مخدر از خانه خارج می کند و عملا با رفتارهای مشکوک خویش، کج رفتاری را به آنها می آموزد. زیرا نخست زشتی مصرف مواد مخدر برای فرزندان فرو می ریزد؛ در محیط منزل دسترسی به مواد برای فرزندان آسان می شود و مهمتر این که فرزندان خردسال که نظاره گر حالات پدر هستند درمی یابند که پدر پس از مصرف مواد مخدر مدتی خوش خلق و مهربان می شود.
بر این اساس در ذهن وو تفکر خویش، مصرف مواد مخدر را روزنه ای برای ورود به خوشی می انگارند و از این رو در مقایسه با همسالان بسیار آسیب پذیرترند.

واکسیناسیون اجتماعی کودکان در برابر اعتیاد
محتوای این واکسیناسیون اجتماعی شامل بسیاری از مهارت های فردی و اجتماعی نظیر مهارت های زیر می باشد:
۱٫ مهارت تصمیم گیری به موقع و به جا
۲٫ جلوگیری از بروز کم رویی در کودکان
۳٫ پرورش اعتماد به نفس آنها
۴٫ پرورش قدرت جسارت، در مخالفت کردن با پیشنهادهای خلاف به ویژه از سوی همسالان

 

امتیازدهی
PDFPrint

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *