کودکی که با سایر بچه‌ها پرخاشگری می کند و با شما رفتاری طعنه آمیز دارد

اگر بخواهیم درک حتی المقدور درستی از این گروه کودکان داشته باشیم باید بگوییم آنها کاملا به یک فرهنگ منفی معتاد شده‌اند، زیرا با آنها هم پرخاشگرانه رفتار شده است و هم صرفا جز شیوه های منفی برقراری ارتباط الگویی نداشته اند.
احتمال زیاد می رود که والدین چنین کودکانی مرتبا با هم، اگر نه در عمل حداقل در کلام مشاجره داشته باشند.
نکته قابل توجه اینکه، این کودکان در استفاده از پرخاشگری، برای تعامل با دیگران گزینشی انجام نمی‌دهند – احتمالاً پرخاشگری تنها شیوه ای است که این کودکان برای تعامل با افراد می‌شناسند.
این نکته حائز اهمیت است که توجه کنید، در بدو امر این گروه از کودکان نسبت به صمیمیت و تمجید واکنش نشان نمی دهند (هرچند امتحان آن ضرری ندارد).
معلم باید پیش از هر چیز از طریقی که برای کودک قابل فهم باشد پیوندی بین خود و او برقرار کند – از طریق کنترل قاطعانه، و اغلب تعامل منفی. البته این کار را می توان بدون استفاده از تحقیر انجام داد.

 

بدین ترتیب، در هفته های اول، واکنش هایی از قبیل قرار دادن دست روی شانه کودک به شکل محکم و عنوان کردن درخواستی روشن از او در مورد یک رفتار خاص (این کار را ادامه نده، و بیا اینجا این کتاب رو بگیر، حالا بشین و شروع کن به کشیدن نقاشی ات) واکنش های ضروری هستند که باید نشان دهید.
راه برقراری رابطه سودمند با یک کودک پرخاشگر در استقامت است – به شکلی قاطعانه و محکم بدون اینکه خشمگین و عصبانی شوید. نگاه شما به ویژه اگر شوخ طبعی که در پشت آن است، قاطعیت شما را تقویت کند به کودک خواهد فهماند که آن قدر قدرت دارید که او را مهار کنید و به این ترتیب کودک می‌تواند به تدریج آرامش خود را بازیابد.
وقتی این رابطه برقرار شد پیام های مثبت را در جهت انجام کارهای مثبت می توان بدان افزود. این کار با آنچه والدین ممکن بود انجام بدهند یعنی توجه به کودک تنها وقتی که شیطنت می‌کنند تفاوت دارد.
این کودکان اغلب بیش از هر چیز به اینکه نقش های ویژه ای (مثل گرد آوری تجهیزات) به عهده شان گذاشته شود واکنش نشان می دهند – این نقش ها به همراه خود، مسئولیت پذیری و مزیتی را به همراه دارند.
کودک همراه با برقراری دوستی با شما یعنی کسب مهارت در مبادله پیام های مثبت خواهد توانست این مهارت را به نحوه ارتباطش با سایر کودکان تسری دهد.
کودکانی که تربیت منفی داشته اند در دبیرستان بسیار جلب توجه می کنند. در واقع ماهیت دبیرستان به گونه‌ای است که به راحتی می‌تواند این تربیت منفی را تشدید کند.
اگر می خواهید کمک کنید، یا حتی اگر صرفاً برای راحتی فکر خودتان مایلید، بدانید چگونه باید با کودکان مسئله‌دار معامله کرد به خواندن ادامه دهید.

PDFPrint

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *